facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-05-07
 

Sekretne Szczyty: Kaszmir 2013

W drugiej połowie sierpnia 2013 wyrusza kobieca, międzynarodowa  wyprawa mająca na celu dotarcie do rejonu lodowca Siaczen od strony indyjskiego regionu Dżammu i Kaszmir. Sześciotygodniowa ekspedycja planuje zdobyć dziewiczy i nienazwany szczyt w paśmie górskim Rimo o wysokości 6400 m n.p.m.
Etos wyprawy skupia się na promowaniu “Parku Pokoju Siaczen” jako możliwego rozwiązania nie tylko dla trwającego już od kilku dziesięcioleci konfliktu w Kaszmirze, ale także jako sposób konserwacji ekosystemu lodowca Siaczen.

Siedemdziesięciokilometrowy lodowiec Siaczen jest uważany za drugi co do wielkości lodowiec świata znajdujący się poza strefa biegunową. Lodowiec ten jest także postrzegany jako najwyżej położony pole wojenne na świecie, gdzie armia indyjska i pakistańska już od wielu dekad toczą ze sobą bitwy o ten rejon. Konflikt przyczynił się nie tylko do wysokiej liczby ofiar po obu stronach, ale także do degradacji ekosystemu lodowca. Pozostałości po amunicji, żywnosci i różnego rodzaju odpadki powodują zanieczyszczenie strumieni lodowca. Skażona woda, która jest jedynym źródłem wody pitnej dla ludności mieszkającej w niższych partiach gór, niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju chorób.

 

Idea transgranicznych „Parków Pokoju” została zapoczątkowana w 1923 roku poprzez utworzenie Międzynarodowego Parku Pokoju Waterton Glacier pomiędzy Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Od tego czasu powstało 169 parków, które  mieszczą się w 113 krajach. Celem tego typu przedsięwzięć jest pokojowe rozwiązywanie konfliktów i odbudowa  unikatowych ekosystemów, które zostały zaburzone przez działania wojenne. Tego rodzaju idea wydaje się idealnym rozwiązaniem dla ciągle niszczonego i degenerującego rejonu górskiego wokół lodowca Siachen. Idea Parku Pokoju Siachen jest podtrzymywana przez miłośników górskich zarówno z Indii jak i Pakistanu. W 2002 roku alpiniści z obu krajów wspólnie wspięli się na „Mnicha” w szwajcarskich Alpach, tym samym pokazując jedność i wsparcie dla utworzenia rezerwatu przyrody na terenie tego lodowca.  Ekipa naszej wyprawy wspiera tę ideę i pragnie przyczynić się do jej promowania poprzez współpracę z Global Transboundary Conservation Network, która należy do International Union for Conservation of Nature, najstarszej i największej ogólnoświatowej organizacji skupiającej się na ochronie środowiska (http://www.tbpa.net).

Wyprawa składa się z alpinistek pochodzących z Polski: Małgorzaty Skowrońskiej, która jest pomysłodawcą projektu i jego organizatorem, Sary Sheridan z Australii, która wraz z M. Skowrońską brała udział w zeszłorocznej wyprawie do Afganistanu i Mollie Hughes, jednej z najmłodszych brytyjskich alpinistek, która w 2012 r. zdobyła najwyższy szczyt swiata Mt. Everest. Wyprawa ta jest drugą z serii wypraw z cyklu Sekretne Szczyty (Secret Peaks), niezależnego przedsięwzięcia, którego celem jest zbadanie i poznanie najbardziej nieprzystępnych, górzystych regionów świata.

Cel każdej ekspedycji skupia sie na podniesieniu świadomości zachodnich cywilizacji w tematyce problemów napotykanych w tych rejonach. Przede wszystkim mowa tu o wewnętrznych konfliktach, degradacji środowiska naturalnego, jak również sytuacji życiowej i materialnej lokalnych społeczności.


Pomysł tego projektu zrodził się w 2011 roku podczas badawczej ekspedycji do północno-wschodniej części  Afganistanu, tak zwanego Korytarza Wachańskiego. Miesięczna wędrówka nad jezioro Kole Chaqmaqtin w kotlinie Małego Pamiru (Little Pamir),  a następnie poprzez góry Kohe Wakhan w kotlinie z jeziorem Zor Kol nazywanej Wielkim Pamirem (Great Pamir), z pomocą dwóch nieocenionych przewodników, pozwoliła nam zrozumieć jak wiele mają do zaoferowania potencjalnemu podróżnikowi takie przepiękne i dziewicze tereny górskie.

Zainspirowani pierwszą wyprawą postanowiliśmy wrócić do Afganistanu w 2012 r. Tym razem nasz wyjazd miał nieco inny charakter. Postanowiliśmy  wspiąć się na dziewiczy, niezdobyty do tej pory przez obcokrajowców szczyt. Wyprawa odbyła sie na przełomie lipca i sierpnia. Ekspeducja zakończyła się sukcesem i  zdobyciem szczytu Kohe Elgha Eli IV o wysokości 5725 m n.p.m. w górach Kohe Ak Su. Ta wyprawa miała również na celu promowanie pozytywnego wizerunku Afganistanu jako kraju pięknego i bogatego kulturowo o unikalnym środowisku naturalnym.


Ekipa wyprawy w dalszym ciagu poszukuje wsparcia finansowego.  Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu poprzez stronę internetową www.secretpeaks.com

Jesteśmy także obecni na Facebooku:
https://www.facebook.com/pages/Secret-Peaks-Expedition-Series/140953119407812

Tekst: Małgorzata Skowrońska

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com