facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Seb Bouin z sukcesem na własnym projekcie w Verdon - La Côte d’usure 9a+!

Znany ze swojego zamiłowania do mierzenia się ze wspinaczkowymi maratonami i ultramaratonami, Francuz Seb Bouin postanowił rozwiązać obity przez siebie przed dekadą problem na przewieszonej pochylni Ramirole w Verdon. Choć początkowo jego plan na wrzesień zakładał wizytę w norweskim Flatanger celem zmierzenia się z Move 9b/+, to jednak kalkulacja ekonomiczna zadecydowała o pozostaniu w rodzinnej Francji. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, bo właśnie po dziesięciu laty od obicia 60-metrowej drogi forsującej imponujące przewieszenie Ramirole, wiodące kantem pochylni, Sebowi udało się połączyć wszystkie przechwyty w ciąg i tym samym poprowadzić nową drogę - La Côte d’usure o wycenie bagatela 9a+!

Seb Bouin na La Côte d’usure 9a+. Fot. Tilby Vattard

 

Nowy ekstrem Seba to najtrudniejsza propozycja w Ramirole. Według autora, 60-metrową drogę da się podzielić na 2 logiczne odcinki - pierwszy o trudnościach sięgających 8c+/9a, będący wytrzymałościową sekwencją przechwytów z wyraźnym cruxem na końcu, drugi zaledwie ciut łatwiejszy bo oferujący trudności za 8c+ (już bez "łamańca" ;-)). Nie musimy dodawać, że poprowadzenie całości wymagało żelaznej wytrzymałości i odporności przedramion na nabicie - na drodze wszak próżno wypatrywać wygodnych restów... 

 

Seb w trakcie walki na drodze. Fot. Tilby Vattard


Seb prócz długich linii (w tym roku jego łupem padły m.in. liczące sobie 70 metrów Les yeux plus gros que l'antre 9a+/9b i 80-metrowa Chilam Balam 9b) wyraźnie upodobał sobie jaskinię Ramirole. Na swoim koncie ma przejścia takich ekstremów tamże jak Promotion canne à pêche 9a, muerte bilou 9a czy Parajito 8c+/9a. 


Sama La côte d’usure jest natomiast szóstą 9a+ w dorobku Seba. Gratulujemy i czekamy na więcej! 

Źródło: fanatic-climbing.com


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-04-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Weronika Biernacka
 
2020-12-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

‘Madame Ching’ 9b - tyrolska nowość Angeli Eiter

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com