facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-11-07
 

Samsara, dwie polskie premiery i najlepsze filmy dokumentalne we Wrocławiu

„Samsara”, „The Dream Factory” i zwycięzca Festiwalu Filmów Górskich w BANFF – „Moja ziemia” na Żywiołach we Wrocławiu w dniach 23-25 listopada.
Ostatnia w tym roku edycja 3.Festiwalu Filmów Świata „Trzy Żywioły” zapowiada się niesamowicie. Od marca Żywioły odwiedziły już Kraków, Warszawę, Bolków. Wrocławską areną festiwalu filmowego będzie zupełnie nowe kino – HELIOS NOWE HORYZONTY.

Pokazane zostaną najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach, inspirujące i wizualnie piękne filmy dokumentalne w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda i Cywilizacja.

W piątek 23 listopada impreza rozpocznie się od spotkania z polarnikiem, Mikołajem Golachowskim, z którym pochylimy się nad obecnymi i przyszłymi problemami Antarktydy.  Rozmowę na temat tego najrzadziej odwiedzanego kontynentu uświetni pokaz filmu „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W sobotę i w niedzielę od 11.00 do 12.30 odbędą się bezpłatne warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły, w ramach których będzie można się dowiedzieć jak w sposób kreatywny, nowoczesny kręcić filmy w podróży. Jak je montować, udźwiękawiać i publikować w sieci. Warsztaty poprowadzi dziennikarz i filmowiec – Jarek Sępek.

Sobotnie i niedzielne bloki filmowe wypełnią filmy dokumentalne. Pokazana zostanie „Samsara” – kolejny po kultowej „Barace” film Rona Fricke, zrealizowany w oparciu o zapierające dech w piersiach zdjęcia i muzykę m.in. Lisy Gerrard z Dead Can Dance.
Piękne, a niekiedy wręcz zatrważające zdjęcia zobaczyć będzie można w filmie „Ostatni z Wielkich Nieznanych”, o eksploracji nieznanych fragmentów Wielkiego Kanionu w USA. Świat Indian Ameryki Południowej poznać będzie w ramach dwóch dokumentów: premierowa, polska emisja „Moja ziemia” – to obraz współczesności, problemów i szans jakie stoją przed peruwiańskimi Inkami. Wspaniały, wzruszający film zdobył Główną Nagrodę na kultowym Banff Mountain Film Festival.

Natomiast w filmie „Apaporis – tajemnice dżungli” odwiedzimy selwę kolumbijskiej Amazonii i zagłębimy się w niesamowity, liryczny świat wierzeń, tradycji i nieznanych mitów, tajemnic Indian tej części Ameryki Południowej.
Dokument „Nie wiem kim jestem” pokaże cyniczny świat handlarzy „starożytnymi” pamiątkami z Afryki. Czy maski, które przywozimy z wycieczek na Czarny Ląd to rzeczywiście prawdziwe, ręcznie produkowane dzieła sztuki ludowej? Kto na tym zarabia?

Widzów czekać też będzie wyprawa w Pamir, do świata tradycji, opium i wierzeń ostatnich kirgiskich Nomadów, którzy żyjąc Korytarzu Wachańskim toczą samotną walkę o przetrwanie – „Więźniowie Himalajów” to bez wątpienia jeden z najbardziej wzruszających filmów Festiwalu.
Dla miłośników podróży i eksploracji czeka nie lada gratka! Świat surferów, wielkich fal będzie można poznać w polskiej produkcji „El Sueño”. Rowerowym szlakiem, w poszukiwaniu sensu istnienia będzie można ruszyć wraz z bohaterami dokumentu „Odkrywając ścieżkę”. Natomiast twórcy oryginalnego i nowatorsko zrealizowanego „I Believe I Can Fly!” zabiorą widzów w świat swobodnego spadania – basejumpingu.


Na koniec bloku „Przygoda” zaprezentowany zostanie film, który swoją premierę miał kilka tygodni temu – „The Dream Factory” to prawdziwa… fabryka marzeń! Będzie można poznać świat freeriderów, snowboarderów, narciarzy i wspaniałe przestrzenie Alaski, a wszystko to w kontekście początków narciarstwa pozatrasowego, kiedy śmiałków wywoziły śmigłowce pilotowane przez wietnamskich weteranów. W obrazie „COLD” zobaczyć będzie można realia zimowej wspinaczki w Himalajach – przejmujący aż do szpiku kości świat „cienkiego powietrza”, wichur i zimna, którego nie da się zaznać nigdzie indziej.

Nowością filmowych Żywiołów będzie sekcja Żywioły ShortDoc, w ramach której zaprezentowane zostaną dwie godziny dokumentów krótkometrażowych, m.in. polskich twórców: Bartka Solika i Krystiana Bielatowicza.  Autor jednego z filmów powróci z Żywiołów z nagrodą „Czwarty Żywioł”, przyznawaną głosami festiwalowych widzów.
Imprezę poprowadzą dziennikarze i podróżnicy: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Trailery i opisy wszystkich filmów tutaj >>
Miejsce festiwalu: kino HELIOS Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19A/21
Bilety i karnety: sprzedaż online na http://bilety.3zywioly.pl oraz w kasie Kina:
jeden seans: 13 zł,
karnet na jeden dzień (piątek – wstęp wolny): 50 zł,
karnet na całą imprezę: 80 zł (25 filmów).

Program Festiwalu znajdziecie na stronie 3zywioly.pl

Organizator Festiwalu:
Klub Podróżników Trzy Żywioły
Współorganizator:
Agencja Travelbrain.pl
Helios Nowe Horyzonty
Główny Mecenas Festiwalu:
VERTIGO Jazz Club & Restaurant
Patron medialny:
Traveler National Geographic
FOCUS
Travel Channel
Fotografwpodrozy.pl
HiverMAG.pl
FotoGea.com
SkiPanorama.pl
Climb.pl
GoPlanet.pl
Taternik
FilmCube
TuWroclaw.com
KreatywnyWroclaw.pl
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS

Fundatorzy nagród
OPODO.PL
Wydawnictwo Helion
Wydawnictwo Bezdroża
Wydawnictwo Otwarte
Wydawnictwo Pascal

Partnerzy:

Imprezy Podróżnicze
Wsednosprawy.com.pl
Wrocław – ESK2016
Traseo.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2020-09-22
HYDEPARK
 

„Zaklętym w górski kamień”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com