facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Samotne przejście Corkscrew na Cerro Torre

22-letni Marc-André Leclerc przeszedł samotnie drogę Corkscrew (5.10d, A1) na Cerro Torre. Jest to najtrudniejsza linia, jaką pokonano kiedykolwiek w pojedynkę w ciągu jednego dnia na tej słynnej granitowej wieży. Przejście miało miejsce 21 lutego. 
Samotne wspinanie to mój ulubiony styl – powiedział magazynowi Rock and Ice Leclerc – dlatego tego typu wejście na, moim zdaniem, jedną z najpiękniejszych gór świata było dla mnie nieuniknione.


Warunki w jakich wspinał się Leclerc dalekie były od optymalnych. Przez całą noc padał deszcz, byłem więc przemoczony, bo nie miałem namiotu ani płachty biwakowej. W dolnych częściach drogi walczył z mokrą skałą. Wyżej zmagał się z oblodzeniem i śniegiem. Dość często musiałem zdrapywać paznokciami polewę lodową zanim stanąłem na jakimś stopniu – wspominał. Kiedy wyszedł ponad pułap chmur skała okazała się zbyt zmrożona, by mógł dalej się wspinać. Przez pół godziny słuchał muzyki, czekają na słońce, które roztopi lodową glazurę. Dalsza wspinaczka przebiegła już bez większych niespodzianek. 


Na bardziej stromych sekcjach wspinał się ciągnąc za sobą linę, za pomocą której mógł wciągnąć plecak, zawieszony na fifi na początku każdego wyciągu. Plecak i lina kilkakrotnie mu się klinowały, musiał więc zjeżdżać, by je odblokować i ponownie wspiąć się danym wyciągiem – jeden z nich musiał pokonać trzy razy, ponieważ plecak dwukrotnie mu się klinował. Nie miał ze sobą jumara ani GriGri


Co ciekawe, to dopiero druga wizyta młodego Kanadyjczyka w Patagonii. Ciekawe, czym jeszcze nas zaskoczy, skoro jego dokonanie już zostało uznane przez Rolando Garibottiego za drugie pod względem wybitności – numerem jeden jest dla niego samotne wytyczenie nowej drogi na północnym filarze Fitz Roya w 1979 roku przez Renato Casarotto.


Przypomnijmy, że Leclerc ma też na swoim koncie m.in. pierwsze przejście La Travesía del Oso Buda (1,200m, 5.10, A1, M5, WI 5-6) i Directa de la Mentira (1,200m, 5.10, A1, WI 4-5) – obie w zespole z Coliemn Haley’em. 

 

Droga Corkscrew po raz pierwszy pokonana została w 2008 roku przez zespół Ole Lied i Trym Atle Saeland, korzystający jednak z nitów na Compressor Route na kilkudziesięciometrowym odcinku. Pierwsze klasyczne przejście drogi miało miejsce pięć lat później. W styczniu 2013 roku, Corkscrew bez korzystania z nitów, przeszli Colin Haley i Chad Kellogg. Ten drugi zginął 14 lutego 2014 roku w lawinie kamiennej podczas zejścia z Fitz Roya.źródło: pataclimb.com, rockandice.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-19
GÓRY
 

Lagorai – Poza utartym szlakiem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-15
GÓRY
 

Arizona Trail – Część 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Wysiłek warty efektów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com