facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-03-17
 

Salomon Nordic Sunday 2012/2013 w liczbach - część I

417 zawodników w klasyku i 179 w stylu dowolnym. To absolutny rekord Salomon Nordic Sunday. To pierwsza liczba dotycząca zakończonego 10 marca czwartego sezonu. W najbliższych dniach - w trzech częściach - zaprezentujemy ich więcej.
Dziś statystyki ogólne, w drugiej części nietypowe porównanie obu stylów, a w trzeciej statystyki indywidualne.

W ramach czwartego sezonu Salomon Nordic Sunday odbyło się ostatecznie osiem biegów - 5 na Polanie Jakuszyckiej, dwa w Wiśle Kubalonce i jeden w Paczółtowicach. Z powodu złych warunków pogodowych nie odbył się bieg w Lubomierzu, planowany na 6 stycznia 2013. Suma długości tras wszystkich biegów wyniosła 96,6 km, co daje średnio 12,07 km na bieg. Najdłuższy był bieg w Jakuszycach 17 lutego 2013 roku - 17 km, najkrótszy wyścig w Paczółtowicach 20 stycznia 2013 - 8,5 km. Należy jeszcze wspomnieć o dodatkowym sprincie na dystansie 800 metrów w ramach finału SNS na Polanie Jakuszyckiej - 10 marca 2013 roku. Ten bieg nie był jednak wliczany do klasyfikacji generalnej.

W biegu na 17 km stylem klasycznym - 17 lutego 2013 roku w Jakuszycach - Wojciech Smykowski (z lewej) wyprzedził na mecie Jakuba Mrozińskiego (z prawej) zaledwie o sekundę. W środku Andrzej Honczar. Fot. Stacja Jakuszyce

Po raz kolejny styl klasyczny wygrał ze stylem dowolnym jeżeli chodzi o frekwencję. Tegoroczny rezultat to 417:179. W sumie daje to 596 zawodników w jednym sezonie! W tym gronie jest 480 mężczyzn oraz 116 kobiet.

Dla porównania w trzecim sezonie SNS-a - 2011/12 na starcie ogółem stanęły 453 osoby - 288 osób w klasyku oraz 165 w stylu dowolnym.

Najwięcej osób pojawiło się na starcie w biegu 3 lutego na Polanie Jakuszyckiej - 253. Najmniej w Paczółtowicach - 20 stycznia 2013 roku - 48.

W stylu klasycznym 79 osób znalazło się na koniec sezonu w klasyfikacji generalnej, czyli zaliczyło minimum pięć biegów. W stylu dowolnym w generalce znalazło się 37 osób.

Najwięcej osób na starcie pojawiło się w tym sezonie na Polanie Jakuszyckiej 3 lutego 2013 roku - 253. Fot. Stacja Jakuszyce

Najliczniej obsadzoną kategorią wiekową wśród mężczyzn było M3 (31-40 lat) - 118 zawodników w stylu klasycznym i 41 w stylu dowolnym. Razem 159 osób, czyli 26,7 proc. wszystkich startujących w Salomon Nordic Sunday w sezonie 2012/13. Wśród pań najwięcej startujących także było w K3 - 46.

Najmniejsza frekwencja była w kategoriach K1 (do 20 lat) - 7 pań i M6 (61 plus) - 35 zawodników.

Jeżeli już jesteśmy przy wieku, wspomnijmy, że najmłodszym zawodnikiem był Hubert Gajowski z Kowar, który w tym roku kończy 8 lat oraz 10-letnia Anna Szkliniarz z Kielc. Najstarszy był Jerzy Podgórski z Łodzi, który w tym roku kończy 76 lat!

W tym sezonie odbyło się osiem biegów, ale nie było fizycznej możliwości, by którykolwiek zawodnik wystąpił we wszystkich ze względu na to, że 20 stycznia odbyły się równocześnie dwa: w Paczółtowicach oraz na Polanie Jakuszyckiej.

W gronie 596 zawodniczek i zawodników mamy tylko pięć osób, który wystartowały w tym sezonie siedem razy. Są to - w stylu klasycznym: Mariusz Włochal (Wałbrzych), Wojciech Kozłowski (Zielona Góra), Józef Pawlikowski (Szklarska Poręba), Ryszard Strugała (Świdnica) oraz w stylu dowolnym: Grzegorz Urbanowski (Wrocław).

Teraz o czasach, jakie osiągali zawodnicy. Najmniejsza różnica między pierwszym, a drugim biegaczem na mecie w stylu klasycznym była podczas szóstego w sezonie biegu, który odbył się 17 lutego na Polanie Jakuszyckiej. Na najdłuższym dystansie tej zimy - 17 km - Wojciech Smykowski z Sosnówki wyprzedził Jakuba Mrozińskiego (Start Ski Team) zaledwie o sekundę. W stylu dowolnym najmniejszą przewagę zwycięzcy zanotowaliśmy w ostatnim, finałowym biegu, kiedy to Pavel Petr wygrał z Agnieszką Cyl o 10 sekund w biegu na dystansie 11,6 km.

Największą przewagę nad drugim zawodnikiem w wyścigu stylem klasycznym odnotowaliśmy w Paczółtowicach. Gdzie Paweł Bubula z Wiśniowej - wicemistrz świata lekarzy w narciarskim maratonie - był lepszy od Witolda Trojaka (Tarnów) o dwie i pół minuty. W tych samych zawodach była największa przewaga w stylu dowolnym. Grzegorz Grzywa (Czarnków) wygrał z Janem Zorembą z Tarnowskich Gór o 3,41 min.

Agnieszka Cyl (nr 1375) to jedno z bardziej znanych nazwisk, które pojawiły się w tym sezonie na starcie cyklu Salomon Nordic Sunday. Fot. Stacja Jakuszyce
Na koniec zostawiliśmy sobie znane nazwiska w SNS-ie i przegląd narodowości. Zacznijmy od olimpijczyków. Na trasach Salomon Nordic Sunday w tym sezonie pojawili się Agnieszka Cyl (biathlon), Maria Cześnik (triathlon) i Marcin Grzybowski (kajakarz). W gronie startujących byli też inni znani zawodnicy: Mikołaj Luft (triathlon) oraz Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), uprawiający biegi górskie, który wygrał kilkanaście dni temu słynny bieg Trans Gran Canaria 2013 na dystansie 43 kilometrów.

I jeszcze o narodowościach słów kilka. W tym sezonie mieliśmy na starcie przedstawicieli trzech krajów. Najwięcej było oczywiście Polaków - 554 (399 w st. klasycznym i 155 w st. dowolnym). Na starcie w SNS-ie pojawiło się także 31 Czechów (11 w klasyku i 20 w łyżwie) oraz 11 Niemców (7 w klasyku i 4 w łyżwie).


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com