facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-02-04
 

Ryszard Kowalewski - alpinista i artysta

Ryszard Kowalewski przed kilkudziesięciu laty musiał dokonać wyboru: góry lub kariera na uczelni artystycznej. Wybrał to pierwsze, ale w głębi duszy przez całe życie jest malarzem. Teraz, będąc już na emeryturze, może poświęcić się tej pasji całkowicie.
Z okien swojego mieszkania ma ładny widok na morze, jednak – jak twierdzi –bliższy jest mu krajobraz górski, który przechowuje w swojej pamięci, gdyż poznał w życiu wiele gór. W latach 1960.-80. był jednym z czołowych taterników i alpinistów.

– Gór tyle widziałem, że życia mi nie starczy, by to, co zobaczyłem, przelać na płótno i pokazać – powiedział na wernisażu wystawy „Moje góry” w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Była to już kolejna wystawa jego prac, gdyż maluje od lat 70., eksponując swoje obrazy w wielu miastach Polski.
W Zakopanem można ich zobaczyć ponad 40. Przedstawiają wszystkie ośmiotysięczniki, ale również szczyty i znane wspinaczkowe ściany tatrzań-skie, alpejskie czy skandynawskie, te, na których dokonywał trudnych wspinaczek z partnerami, z których wielu już nie ma wśród nas. Na zakopiańskiej wystawie jest też kilka portretów alpinistów – Krzysztofa Wielickiego, Leszka Cichego, Romana Bebaka, Tadeusza Piotrowskiego i Wandy Rutkiewicz.
– To na razie próbki galerii ludzi gór, którą chcę rozwinąć w najbliż-szych latach. Mam też jeszcze kilka innych planów – zwierza się Ryszard, wieloletni członek Speleoklubu Morskiego w Trój-mieście, do którego należało również w latach 70. i 80. kilku zakopiańskich taterników jaskiniowych. Teraz przybyli na werni-saż, by zobaczyć prace swego kolegi.

 Lata swojej największej aktywności poświęcił wspinaczce, którą zainteresował go jeszcze na studiach w warszawskiej ASP Samuel Skierski. Po wstępnym przeszkoleniu w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej wyjechali w Tatry, by od razu przymierzyć się do dróg „szóstkowych”. „Samek” zginął kilka lat później w Alpach, w masywie Mont Blanc.

Ciąg dalszy na: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=1&kat=&id=&typ=&id=3249
 fot. Apoloniusz Rajwa
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com