facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-03-29
 

Ruszyła wyprawa na Takargo

27 marca 2010 roku w czteroosobowym składzie: Gosia Jurewicz, Marek Pawłowski (oboje KW Olsztyn), Paweł Garwoliński (MKG Matragona) i Marek "Hugo" Grądzki (KW Warszawa) wyrusza w Himalaje Nepalu.
Celem wyjazdu jest zdobycie szczytu Takargo (inaczej Dragkar-Go) o wysokości 6771 m, położonego w rejonie Rolwaling.

"Kiedy rozpoczynaliśmy organizowanie naszej wyprawy, szczyt ten był jeszcze dziewiczy. Pod koniec stycznia zaskoczyła nas jednak informacja, że dwóch świetnych amerykańskich wspinaczy - Joe Puryear oraz David Gottlieb, również obrali sobie za cel Takargo. Co więcej, postanowili wyjechać do Nepalu w dość nietypowym okresie, bo w lutym. 12 marca udało im się osiągnąć wierzchołek od strony wschodniej. Mimo tego postanowiliśmy nie zmieniać naszych planów, tym bardziej że potencjalnych tras ciekawych wspinaczek na Takargo jest naszym zdaniem znacznie więcej niż jedna.

Takargo jest jednym z wybitnych szczytów w tym rejonie, stanowi samodzielny masyw wznoszący się ponad lodowcem Drolambo. Szczyt opada na południe i zachód bardzo stromymi ścianami skalnymi, natomiast na wschód i północ stromymi ścianami oraz graniami lodowymi. W kierunku wschodnim do lodowca Drolambo z wierzchołka opada długa śnieżno-skalna grań, która może być potencjalną linią bardzo interesującej wspinaczki. Analiza map i zdjęć pozwala wytypować możliwe linie wejścia. Najbardziej prawdopodobne to: grań zachodnia oznaczona przez nas roboczo na mapce i zdjęciach numerem 3, oraz ewentualnie grań wschodnia – numer 1.Przed podjęciem wspinaczki na Takargo planujemy zdobyć niezbędną aklimatyzację. Dlatego też pierwsze dwa-trzy tygodnie spędzimy w Khumbu, aklimatyzując w rejonie Cholatse (6440 m)."

Powrót planowany jest na 19 maja.

Wyprawa organizowana przy wsparciu finansowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Źródło: KW Warszawa
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com