facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Run For The Arctic – pierwszy zimowy projekt Pau Capella

W listopadzie ubiegłego roku Pau Capell, sportowiec z teamu The North Face, podjął się realizacji swojego najambitniejszego jak dotąd projektu. Przebiegł 250 km na terenie Arktyki, a celem tego przedsięwzięcia było szerzenie świadomości zachodzących zmian klimatu i tego, jak katastrofalne skutki mają one dla naszej planety.

 

 

Pau rozpoczął swoją wyprawę w miejscowości Alta w Norwegii, poniżej koła podbiegunowego, a skończył ją w porcie Nordkapp na Przylądku Północnym. Długość trasy miała szczególne znaczenie dla Pau. Jest ona równa odległości, jaką średnio muszą przebyć niedźwiedzie polarne, by znaleźć pożywienie i tym samym przetrwać.

 

„Kiedy pierwszy raz byłem w Norwegii, zaskoczyło mnie panujące tu zimno. Już sama myśl o tym, że miałbym przebiec 50 kilometrów w takich warunkach była odstraszająca. Wierzę jednak, że doświadczanie nowych miejsc jest ważne i warto dawać sobie czas na to, by docenić nowe wyzwania. Dwa lata temu, kiedy dowiedziałem się o badaniach, których wyniki pokazują jak ocieplenie klimatu wpływa na życie niedźwiedzi polarnych, postanowiłem zrobić coś, co pozwoli zwrócić uwagę na ten problem” – tłumaczy Capell.

 

 

By lepiej zrozumieć wpływ, jaki zmieniający się klimat wywiera na delikatny ekosystem Arktyki, a także jakie globalne wyzwania mogą się z tym wiązać, marka The North Face podjęła współpracę z dr Heidi Sevestre. Jak tłumaczy uznana glacjolożka i członkini zarządu organizacji Protect Our Winteres (POW) w Europie: „Jesteśmy ściśle powiązani z Arktyką i jeśli nie zaczniemy działać teraz, temperatura na Arktyce może wzrosnąć od 5 do nawet 10 stopni tylko do końca stulecia. To z kolei oznacza, że szybciej wzrośnie poziom morza, fale upałów staną się jeszcze częstsze i będziemy mieć do czynienia z innymi ekstremalnymi zjawiskami mającymi na nas bezpośredni wpływ. Ważne, by zrozumieć, że to my jesteśmy główną przyczyną zmian klimatu, a co za tym idzie, jesteśmy też głównym rozwiązaniem problemu.”

 

„Właściwe każde nasze codzienne działanie może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na klimat. Wybierzmy zatem ten dobry. Znaczenie szerzenia świadomości zmian klimatu rośnie właściwie z każdą godziną. Dlatego niezwykle ważne jest, żebyśmy za sprawą naszego głosu i prowadzonego stylu życia zachęcili do działania także inne osoby ze swojego otoczenia. Mamy wielką nadzieję, że dzięki temu projektowi Pau rozbudzi prawdziwy ruch na rzecz ochrony klimatu” – dodała z kolei koordynatorka POW w Europie Brita Staal, która pierwsze lata życia spędziła w Alcie w Norwegii i doskonale wie, jak trudne mogą być warunki, z którymi mierzył się Pau.

 

W The North Face zawsze dokładaliśmy starań, by chronić miejsca, z których korzystamy. Będziemy dalej podejmowali konkretne działania, mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

 

Film można obejrzeć tutaj.

 

 

Więcej informacji na temat projektu Pau znaleźć można na stronie: www.thenorthface.co.uk.

 

POW
Protect Our Winters (POW) to organizacja non-profit, która działa na rzecz klimatu, proponując systemowe rozwiązania mające na celu powstrzymanie zmian klimatu. Skupia m.in. społeczność sportowców i przedstawicieli biznesu, którzy chcą być częścią ruchu walczącego o zachowanie zimy, jaką wszyscy jeszcze znamy.

 

THE NORTH FACE

The North Face powstał w 1966 roku i jest częścią VF Outdoor LLC. Od początku naszą misją jest przygotowywanie sportowców outdoorowych do wypraw i realizacji najśmielszych celów. Jesteśmy wiodącą marką outdoorową, tworzymy przetestowane przez sportowców oraz sprawdzone w czasie ekspedycji produkty, które pomagają użytkownikom odkrywać świat i definiować na nowo granice ludzkich możliwości. Dbając o zrównoważony rozwój, minimalizujemy wpływ na środowisko i chronimy nasz outdoorowy plac zabaw.

 

Źródło: informacja prasowa

Zdjęcia: arch. The North Face

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com