Rumunia to żywa mozaika, gdzie niezwykłym dziełom rąk ludzkich towarzyszą cuda natury. Obok podstawowych rumuńskich „sprawności”, takich jak rendez-vous z Drakulą w Branie, wspięcie na Moldoveanu czy kolorowa kontemplacja bukowińskich klasztorów, warto zdobyć też kolejne stopnie wtajemniczenia, oglądając orientalne zabytki Dobrudży, rzeźby Brâncuşiego w Tâgu Jiu, polskie wioski na Bukowinie i odwiedzając przyjaciół Czechów, od 300 lat żyjących nad Dunajem w Banacie.
Przewodnik pragnie służyć praktycznymi radami, a także inspirować do odkrywania tego fascynującego kraju.
Polecam sprawdzone!
O autorach:
Łukasz Galusek – architekt, zajmuje się fenomenem przestrzeni kulturowej Europy Środkowej i Wschodniej. Interesują go pogranicza i ich dziedzictwo. Do Rumunii powraca wielokrotnie, czując się tam właściwie jak u siebie. Penetrował też inne kraje Europy Środkowej, Zachodniej i Bałkanów. Jest współautorem przewodnika Transylwania. Twierdza rumuńskich Karpat (II wydanie Bezdroża 2003).
Michał Jurecki – historyk, entuzjasta wędrówek po zabytkach Europy Środkowej, szczególnie Ukrainy i Rumunii. Tę ostatnią odwiedza systematycznie od kilku lat w ramach indywidualnych podróży lub grupowych wyjazdów naukowych. Penetrował też Mołdawię, Rosję, Białoruś, kraje nadbałtyckie, byłej Jugosławii i in. Podróże turystyczne łączy z pracą naukową poświęconą regionom Europy Środkowej. Jest autorem przewodnika Bukowina. Kraina łagodności (Bezdroża 2001).
Alexandru Dumitru – urodził się i wychował w Rumunii (Bukareszt), gdzie mieszka do dziś. Jest zapalonym miłośnikiem wędrówek górskich. Przemierzył większość masywów Rumunii, ale wędrował również w Tatrach Wysokich (zarówno w ich słowackiej, jak i polskiej części), górach Bułgarii (Piryn i Riła), górach Triglav w Słowenii i in. Uwielbia biwaki w górach tak w lecie, jak w zimie – równie chętnie sypia pod gołym niebem, co w namiocie, w przygodnie spotkanej grocie, chacie pasterskiej czy szałasie z gałęzi. W wolnym czasie, kiedy akurat nie jest w trakcie górskiej włóczęgi, pomaga turystom planującym przyjazd do Rumunii, odpowiadając na ich pytania w witrynach internetowych Lonely Planet i Virtual Tourist (w tej drugiej prowadzi stronę z informacjami na temat Rumunii i Bukaresztu: http://VirtualTourist.com/Romanian_Bat). Jest współautorem przewodników Transylwania. Twierdza rumuńskich Karpat (II wydanie Bezdroża 2003) i Riwiera Bułgarska. Słoneczny piaski złote brzeg (Bezdroża 2002).
O przewodniku:
Układ opisanych w przewodniku tras pozwala turystom odwiedzić najciekawsze miejsca regionu. Można je łączyć w dowolne kombinacje lub wykorzystywać tylko ich fragmenty. Trasy piesze prowadzą górami, lasem, wioskami – zwykle z dala od ruchliwej szosy. Zawsze jednak przebiegają przez miejsca, z których choćby część trzeba koniecznie zobaczyć. Przy wytyczaniu proponowanych tras brano pod uwagę sieć komunikacyjną regionu.
Bukareszt opisano poza trasami, na początku rozdz. IV. Do stolicy doprowadzają trasy 3A, 4, 6 i 6A.
Trasy oznaczone jako 1 obejmują północną część kraju umożliwiając zwiedzenie regionu Maramuresz i dotarcie na Bukowinę
Trasy oznaczone jako 2 prowadzą przez Bukowinę i pozostałe ziemie mołdawskie ku delcie Dunaju i wybrzeżu Morza Czarnego (Dobrudża).
Trasy oznaczone jako 3 obejmują środkową i północną część Siedmiogrodu (Transylwania), doprowadzając do Bukaresztu przez dawną stolicę Wołoszczyzny: Târgovişte.
Trasy oznaczone jako 4 penetrują południowy Siedmiogród (Transylwania) oraz prowadzą do Bukaresztu niezwykle atrakcyjną turystycznie doliną Prahovy.
Trasa oznaczona jako 5 umożliwia pokonanie Karpat Południowych, a tym samym przedostanie się z Siedmiogrodu (Transylwania) na Wołoszczyznę, niezwykle malowniczą doliną Jiu.
Trasy oznaczone jako 6 Wiodą przez Banat i Wołoszczyznę.
Wszystkie opisane trasy to oczywiście tylko pewne propozycje. Aby więc nadać przewodnikowi charakter jak najbardziej uniwersalny, każdą z nich uzupełniono informacjami na temat innych wariantów komunikacyjnych oraz sposobności wypadów w okolice leżące poza trasą. Dołączono również dane o możliwościach kontynuowania trasy czy też połączenia różnych tras.
W części poświęconej charakterystyce wędrówek górskich (rozdz. V) propozycje tras pogrupowano według masywów.
Wszelkie ceny w przewodniku podawane są euro lub dolarach amerykańskich. Kurs euro i dolara, walut stabilnych w całej Europie Środkowo-Wschodniej, zmienia się proporcjonalnie do wzrostu cen. Ponadto znając ceny wyrażone w walucie zachodniej, znacznie łatwiej zaplanować podróż pod względem finansowym.
Z recenzji prasowych:
2004-09-20 - EKSPRESS ILUSTROWANY
Rumunia. Mozaika w żywych kolorach
Rumunia od nowa
Któż z nostalgią nie wspomina czarnomorskich kurortów socjalistycznej Rumunii - Mamai, Mangalii i położonych między nimi nadmorskich "planet": Neptuna, Jupitera, Yenus, Saturna.. Bywało się, bywało... Reszta kraju natomiast pozostawała wgruncie rzeczy ziemią nieznaną i nie nazbyt chętnie przez władze udostępnianą nawet obywatelom "bratniego obozu". Dzisiaj Rumunia przeżywa turystyczny renesans, również wśród Polaków, którzy nadrabiają wieloletnie zaległości nie tylko nad brzegiem Morza Czarnego (standardu wielu obiektów znów można pozazdrościć), ale chyba przede wszystkim wgłębi kraju. Obszary znane dotąd jedynie z "tranzytu" samochodem bądź pociągiem budzą ciekawość i zyskują przy bliższym poznaniu. Wydawnictwo "Bezdroża" od kilku lat na nasz użytek walory Rumunii odkrywa. Po "Bukowinie - krainie łagodności" i "Transylwanii - twierdzy rumuńskich Karpat" teraz otrzymujemy kompletny przewodnik po kraju pozwalający przemierzyć go od granic z Serbią, Węgrami i Ukrainą po czarnomorski brzeg. Zaproponowane przez autorów trasy wzbogacono o liczne warianty i opisy połączeń komunikacyjnych, umożliwiające samodzielne ułożenie planu wędrówki. Osobny obszerny rozdział poświęcono wędrówkom po rumuńskich górach: od Apuseni poprzez Alpy Rodniańskie, wąwóz Bicaz, Góry Bucegi i Fogaraskie aż po leżący na serbskim pograniczu Almasz, z sześcioma czeskimi (!) wsiami. Szczegółowe opisy, mapki i informacje praktyczne będą nieocenione przy indywidualnej wyprawie.
(SP)
więcej na: www.bezdroza.pl
Źródło: www.bezdroza.pl