facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-03-17
 

Rozmowa z Pavlem Barabasem

PAVOL BARABAS jest autorem wielu filmów górskich oraz podróżniczych o ludziach w ekstremalnych warunkach. Zdjęcia robione w niedostępnych, dzikich warunkach, na rwących rzekach, lodowych szczytach i w najgłębszych jaskiniach z daleka od cywilizacji.
Zawsze wyszukuje historie, w których poświęcenie posuwa się poza granice możliwości.
Fascynuje go każde spotkanie z inną kulturą. Przyciągają go miejsca związane z buddyzmem tybetańskim i również naturalne społeczności ukryte głęboko w dżungli. Jego filmy mówią o stosunku jaki powinien mieć człowiek do świata, są pełne miłości i szacunku dla przyrody, wielkiej siły duchowej i świadomości etycznej.

Był uczestnikiem wielu ekstremalnych ekspedycji, od spotkania niedotkniętych cywilizacją ludzi z epoki kamiennej w pralasach Nowej Gwinei, przez współodkrycie mega jaskini na górze Chimanta, aż po udział w pierwszym przejściu Gór Ellswortha na Antarktydzie. Bardzo ciekawe dla widzów są również jego filmy o górach słowackich.

Za swoje filmy otrzymał ponad 200 krajowych i zagranicznych nagród. Został wyróżniony nagrodą Kryształowego Skrzydła, którą corocznie otrzymuje największa osobowość Słowacji. W roku 2006 otrzymał Nagrodę Unii słowackich twórców telewizyjnych i Fundacji Literackiej za wieloletnią twórczość audiowizualną.

Z Pavlem Barabasem rozmawiał Jerzy Porębski dla activelifedvd.pl

JP:

Co jest dla Ciebie wyzwaniem?

PB:
Wielkim wyzwaniem dla mnie jest zawsze poznawanie nowych miejsc - nowe horyzonty. Człowiek, który zna przyrodę, ma wielki respekt dla jej mocy i praw. Dlatego przed każdą wyprawą zawsze przychodzą pytania: Czy dam radę? Czy uda mi się wszystko sfilmować? Czy uda mi się sformułować to, czym zostanę wzbogacony. Było tak zawsze, kiedy byłem w nieznanych częściach Antarktydy, odkrywałem wielkie jaskinie w górach Wenezueli, spływałem rzekami, czy odnajdywałem nieznane plemiona w pierwotnych lasach.

JP:

Co dla Ciebie jako filmowca jest ważniejsze, pokazanie sensu istnienia czy przygoda?

PB:
Każda wielka przygoda dotyka sensu istnienia. Na trudnych wyprawach zawsze znajdziecie w sobie jedną z najważniejszych ludzkich cech, pokorę. Dzięki niej uda wam się przeżyć w ekstremalnych warunkach i na swoich karimatach, docenicie inne ludzkie właściwości.

JP:
Bez czego góry nie istnieją?

PB:
Bez ludzi i obłoków. Ludzie tworzą sposób patrzenia na góry, którego i wy używacie patrząc na poszczególne góry czy szczyty. Ich sposób życia, religie, tradycje i legendy tworzą życie gór. A obłoki? One nam przypominają o upływie czasu i przemijaniu. Na szczytach gór przez długie godziny byłem zafascynowany teatrem przygotowanym przez góry i obłoki.

JP:
Wydaje mi się, że Twoje ostatnie filmy zmierzają w mistycznym kierunku. Gdzie idziesz i czego szukasz?

PB:
Moje filmy zawsze są o przyrodzie, o stosunku do niej. Stawiamy między nami a przyrodą wielki mur. W końcu zaczynamy się jej bać. Bez ubezpieczenia już nie wychodzimy z domu. Kiedyś było inaczej. Przecież my z niej pochodzimy... ale to już temat moich kolejnych filmów - o przeżyciu w dzikiej przyrodzie. (...)

Dalsza część wywiadu na stronie: http://activelifedvd.pl/barabas.php
 Pavlo Barabas
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com