facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-05-10
 

Rozmowa z Michałem Jagiełło

Z wykształcenia historyk literatury polskiej. Prozaik, eseista, poeta. Taternik i alpinista. Ratownik górski: były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR, członek honorowy TOPR. Autor wielu książek. Był wiceministrem kultury i sztuki, a następnie dyrektorem Biblioteki Narodowej. Wciąż aktywny w Tatrach jako ratownik-ochotnik senior, taternik, narciarz i turysta.
Z Michałem Jagiełło rozmawiał Jerzy Porębski dla activelifedvd.pl

JP:
Całe Twoje życie to góry i kultura, czy mogą one istnieć bez siebie?

MJ:
Rzeczywiście, Tatry w kontekście kultury są ważną częścią mojego literackiego dorobku. Co więcej, dla wielu osób kojarzę się przede wszystkim z Wołaniem w górach; właśnie gromadzę materiały do ósmego wydania - rozszerzonego i zaktualizowanego do sezonu zimowego 2010/2011. Ale wystarczy wejść do katalogu internetowego Biblioteki Narodowej lub innej wielkiej książnicy, aby natknąć się na moje książki nie poświęcone górom. Oto lada tydzień ukaże się tom pt. Narody i narodowości. Przewodnik po lekturach (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010), będący przeglądem polskiej publicystyki od końca XVIII w. do 1906 r. o Rusinach, Ukraińcach, Litwinach i Białorusinach. Wielokulturowość Polski to sprawa dla mnie ważna jako dla pisarza i wykładowcy prowadzącego ćwiczenia "Mniejszości narodowe w Polsce" w Instytucie Kultury Polskiej UW.

JP:
Doskonale znasz znaczenie kultury górskiej dla kultury narodowej, czy na przestrzeni dziesięcioleci postrzeganie kultury górskiej było takie samo, czy się zmieniało?

MJ:
Obecność gór w polskiej kulturze artystycznej i popularnej to temat, któremu poświęcono wiele utworów. Ze zrozumiałych względów są one zakorzenione w "glebie" swojego czasu i zabarwione indywidualnymi cechami ich autorów. Tatry są mniej więcej takie same, choć oczywiście też się zmieniają. Na niekorzyść - bo kruszeją i są rozdeptywane przez masowy ruch wycieczkowy. I na korzyść - bo tu i ówdzie odżywają (Jaworzynka, Tomanowa). Tatry są swoistym lustrem, w którym przeglądają się kolejne pokolenia Polaków. Czasy się zmieniają i dziś nikt na serio nie okadza się ani góralomanią, ani nie liczy na to, że obudzą się śpiący rycerze. Wciąż jednak są realnym i zarazem symbolicznym miejscem duchowych i egzystencjalnych przeżyć wielu z nas.

JP:
Jesteś cenionym autorem książek i filmów, jak sądzisz, czy udało Ci się przekazać widzowi i czytelnikowi ducha gór?

MJ:
Moje wiejskie, kmiece pochodzenie, kontakt z górami i inne życiowe doświadczenia powodują, że staram się utrzymać równowagę między pychą i pokorą. Ta pierwsza jest właściwie nieodzowna, aby uprawiać jakąkolwiek twórczość, ta druga chroni przed megalomanią. Nie wiem, co to jest "duch gór". I co jest "istotą" Tatr? A jednak próbuję mówić i pisać o ludziach (siebie nie wyłączając), dla których ważne jest - i to z różnych powodów, czasem nie w pełni uświadomionych - fizyczne i duchowe przebywanie w tatrzańskim kosmosie.

JP:
Trochę o TOPRze, to organizacja z ogromnym "ciężarem historycznym", zajmująca się, co oczywiste, ratownictwem górskim w Tatrach, mająca wspaniały wizerunek nie podatny na modę czy komercjalizację. Jak udało się zachować ten wizerunek i na ile TOPR jest wzorcem kulturowym?

MJ:
Dobrze się stało, że z okazji 100-lecia TOPR zaczęto mówić o tej wspaniałej organizacji - która jest udaną materializacją idei niesienia pomocy potrzebującym - także w kontekście kulturowym. Mam w tym swój udział jako jeden z wypowiadających się w filmie "Na każde wezwanie naczelnika" (2009) i autor eseju Antropologia kulturowa a TOPR. Siedem tez na stulecie ("Tatry" 2009, nr 4).

Dalsza część wywiadu na: http://activelifedvd.pl/wywiady.php?interview=9
 Michał Jagiełło
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com