facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-04-13
 

ROZGRZEWKA KRÓLOWEJ

Królowa kobiecej wspinaczki skałkowej, Josune Bereziartu, zaczęła sezon od poprowadzenia kolejnej „ósemki ce”


Królowa kobiecej wspinaczki skałkowej, Josune Bereziartu, zaczęła sezon od poprowadzenia kolejnej „ósemki ce”. Tym razem wybór Baskijki padł na drogę Mandragora w macierzystym Oñate, który nazywa „swoim drugim domem”. Jak się okazało w ów „dom” krył jednak pewną tajemnicę, którą Josune postanowiła rozwiązać. Ową niewiadomą była droga 8c o nazwie Mandragora. Pomimo niezbyt wygórowanych trudności (biorąc pod uwagę poziom topowych wspinaczy hiszpańskich) linia miała tylko jedno, autorskie przejście Patxiego Usobiagi.
Pierwsze próby na drodze Baskijka odnotowała już w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas spędziła na niej trzy dni. Mandragora okazała się prezentować dość specyficzne trudności. Mimo stosunkowo niewielkiego wywieszenia, na 18-metrowej linii nie ma praktycznie żadnego miejsca restowego. Od pierwszych ruchów wymaga szybkiego wykonania wszystkich wpinek i przechwytów. Kluczowy odcinek, znajdujący się w środkowej części pasażu, oferuje siedem sytych ruchów po bardzo ostrych odciągach oraz jedną dwupalczastą dziurkę. Zakończony sukcesem powrót na drogę miał miejsce w połowie lutego.
Jak wiadomo, o ile ten stopień wyznacza kres możliwości innych kobiet, to w przypadku Baskijki, przejście takich trudności można traktować jako co najwyżej dobry rozruch. Czekamy więc na więcej, Droga Josune! 

Góry 3 (154), 2007 

2007-04-13

(dg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-01-16
GÓRY
 

Zimowa Kanczendzonga

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-13
GÓRY
 

Narciarski trawers Szwajcarii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-10
GÓRY
 

Pik Lenina na skiturach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com