facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Roger Schäli z nową drogą na północnej ścianie Eigeru! Powstaje "Airplane Mode" 8a+!

Wydawać by się mogło, że jedna z najsłynniejszych ścian w Alpach jest już w pełni wyeksplorowana. Mowa oczywiście o słynnej północnej ścianie Eigeru (3970m n.p.m.), która w minionym stuleciu była świadkiem wielu niezwykle ważnych wydarzeń w całej historii alpinizmu. Tymczasem na legendarnym Nordwandzie wciąż powstają nowe drogi - kilka dni temu Szwajcar Roger Schäli zrealizował swój projekt, dodając nową linię Airplane Mode, która wedle jego relacji sięga trudnościami stopnia 8a+!

 

Północna ściana Eigeru w całej okazałości. Fot. Terra3 - Own work, CC BY-SA 3.0

 

40-letni Szwajcar nową drogę wytyczył wespół z Dimitriem Vogtem, Berndem Rathmayrem i Mayan Smith-Gobat. Prace nad Airplane Mode pochłonęły zespołowi dwa ostatnie sezony letnie. 


Schäli w rozmowie z portalem Planetmountain zdradził nieco szczegółów jeśli chodzi o kształt i charakter nowej linii:

 

"Airplane Mode biegnie z prawej strony drogi Deep Blue Sea i jaśnieje pięknie w świetle słońca, następnie ucieka w cień Geneva Pillar. Prosto do sporego wybrzuszenia, gdzie wspinaczka naprawdę jest niesamowitej klasy. 300 metrowa linia oferuje wspinanie po zarówno obitym fragmencie ściany jak i tradowe. Kluczowy, 40-metrowy wyciąg wyposażony jest jedynie w 2 bolty - resztę asekuracji trzeba osadzić samemu." 


Roger Schäli w trakcie wspinaczki na Airplane Mode. Asekuruje Daniel Mader. Fot. Robert Bösch

 

Przypomnijmy, że dla szwajcarskiego alpinisty to już trzecia nowa droga wytyczona na północnej ścianie Eigeru. W 2007r. wspólnie z Christophem Hainzem otworzyli Magic Mushroom, a z kolei w 2015r. w zespole z Robertem Jasperem i Simonem Gietlem poprowadzili Odyssee

 

Źródło: planetmountain.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com