facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-06-18
 

Republika Środkowej Afryki (21 czerwca, Kraków)

Zapraszamy na pokaz slajdów Alicji Toton Republika Środkowej Afryki w Klubie Podróżników "Śródziemie".
Republika Środkowoafrykańska zlokalizowana jest w samym centrum Czarnego Lądu i w sango - najbardziej rozpowszechnionym tam języku - jej nazwa to Beafrica - Serce Afryki. Jak przystało na serce - jest gorące i tętni życiem - ale jakże to życie  jest inne od naszego!
W tym tak mało znanym kraju więcej niż połowa ludności nie umie czytać i pisać i nie ma dostępu do wody pitnej. Rzadko spotyka się tam staruszków, bo średnia wieku to niecałe 45 lat. Ponad 70 % ludności utrzymuje się z bardzo prymitywnego rolnictwa. Na terenie dwukrotnie większym od Polski jest tylko kilkaset kilometrów asfaltowych dróg...

Zapraszam do fotograficznej podróży do tego miejsca, a zwłaszcza do pewnej wioski ukrytej w dżungli. Jest ona znana w całym kraju, gdyż stanowi swoiste centrum czarowników, u których porady zasięgają nawet najbogatsze i najbardziej wykształcone osoby. W takim miejscu zwanym także przez miejscowych "sioni kodro" czyli "zła wioska" tarnowscy księża prowadzą misję katolicką i opiekują się niewielkim szpitalem. Tam właśnie miałam okazję pracować przez ponad pół roku. Szpital zbudowany był głównie z myślą o Pigmejach, którzy stanowią liczną i ciekawą grupę w tamtejszej społeczności.
Będę chciała więc podzielić się tym, co zobaczyłam i usłyszałam w sercu Afryki, a ponieważ jestem lekarzem opowiem również:
- o tym, co się dzieje, jeśli ktoś kogoś zamieni w świnię
- ile wielkich robali może zmieścić się w brzuchu
- w której części ciała gnieździ się zły duch
- i o tym, co w naszej wiosce porabia Baba na jaju

Prelekcja będzie miała miejsce 21 czerwca 2010 r., godz. 19.00, Klub Podróżników "Śródziemie", pl. Wszystkich Świętych 8, Kraków.

Więcej informacji: klubpodroznikow.com.

Źródło: ceneria.pl


 Republika Środkowej Afryki (21 czerwca, Kraków)
 
Goryonline
 
2018-11-07
HYDEPARK
 

Nowe „Tatry”. Góry, wolność i niepodległość

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-10-19
HYDEPARK
 

Film „No Trace Tatra” na jesiennych festiwalach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-10-16
HYDEPARK
 

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com