facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Reinhold Messner na Arco Rock Legends - nominacje do wspinaczkowych Oscarów

Arco Rock Master Festival to największe święto wspinaczkowe w Europie. Oprócz całej serii zawodów, na czele z Pucharem Świata w czasówkach i prowadzeniu, w tym roku jak zwykle przyznane zostaną „wspinaczkowe Oskary” Arco Rock Legends. Wsród jury, jak co roku zasiądzie również przedstawiciel magazynu GÓRY - redaktor naczelny Piotr Drożdż.

Reinhold Messner © Vinicio Stefanello


Nagroda Dryarn Climbing Ambassador trafia w tym roku do chyba najsłynniejszego himalaisty świata, pierwszego zdobywcy wszystkich czternastu ośmiotysięczników i człowieka, który całe życie związał z górami - Reinholda Messnera.

 

Wild Country Rock Award

 

Do nagrody za najlepsze przejścia skalne nominowana została trójka zawodników: Angela Eiter, Alexander Megos i Adam Ondra. 

 

 

Angela Eiter © Redbull Contentpool/ Elias Holzknecht

 

Angela na stałe zapisała się w historii wspinania pokonując, jako pierwsza kobieta drogę o trudnościach 9b. Dokonała tego w październiku 2017 przechodząc La planta de shiva w hiszpańskim rejonie Villanueva del Rosario.

 

 

 

Alexander Megos © Ken Etzel

 

Alexander Megos zaliczył z kolei niewiarygodnie szybkie powtórzenia dróg o trudnościach do 9a+ oraz został autorem pierwszego przejścia Perfecto Mundo 9b+ - czwartej tak trudnej drogi na świecie.

 

 

Adam Ondra © Pavel Klement

 

Stały bywalec gali w Arco, Adam Ondra tym razem zasłużył sobie na to historycznym pierwszym przejściem Silence w norweskim Flatanger, którą to drogę wycenił na 9c. Taka mocna cyfra pojawiła się po raz pierwszy w dziejach wspinaczki sportowej! W dodatku w minionym sezonie Czech rozprawił się również z Super Craquinette 9a+ w pięknym stylu flash!

 

La Sportiva Competition Award

 

W tym roku największe wrażenie na członkach jury zrobiły starty w zawodach w wykonaniu Romaina Desgrangesa, Janji Garnbret i Rezy Alipour Shenazandifarda.

 

 

Janja Garnbret © Luka Fonda

 

Janja Garnbret zdominowała kobiecą scenę wspinaczkową zdobywając Puchar Świata w prowadzeniu oraz zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w boulderingu. Ciekawe swoją drogą, jak wyglądałaby bezpośrednia walka na zwodach Słowenki z byłą mistrzynią, święcącą teraz triumfy w skałach, czyli wymienioną wyżej Angelą Eiter?:-)

 

 

Romain Desgranges © Eddie Fowke

 

Romain Desgranges z kolei to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników pucharowej sceny. W minionym sezonie Francuz zdobył po raz pierwszy w karierze Puchar Świata w prowadzeniu oraz na dokładkę złoto w Mistrzostwach Europy.

 

Reza Alipour Shenazandifard © Eddie Fowke

 

Ostatni z nominowanych Reza Alipour Shenazandifard to obecny rekordzista świata w czasówkach. Irańczyk w zeszłym roku przebiegł 15-metrowy standard z niesamowitym czasie 5.48 sekundy. Dodatkowo w sezonie 2017 uplasował się na drugiej pozycji w generalce Pucharu Świata w Czasówkach.

 

 

W poprzednich latach nagrody zdobywali:

Salewa Rock Award: Josune Bereziartu (2006), Patxi Usobiaga (2007), Adam Ondra (2008), Chris Sharma (2009), Adam Ondra (2010), Adam Ondra (2011), Sasha DiGiulian (2012), Adam Ondra (2013), Muriel Sarkany (2014), Alexander Megos (2015), Daniel Andrada (2016), Margo Hayes (2017)

La Sportiva Competition Award: Angela Eiter (2006), David Lama (2007), Maja Vidmar (2008), Kilian Fischhuber (2009), Akiyo Noguchi (2010), Ramon Julien Puigblanque (2011), Anna Stöhr (2012), Mina Markovič (2013), Urko Carmona Barandiaran (2014), Adam Ondra (2015), Mina Markovič (2016), Janja Garnbret (2017)

Międzynarodowe JURY 2018
Przewodniczący:
 Giorgio Balducci (RAI)
Międzynarodowe magazyny: Bergauf (AUT), Montana (CZE), Desnivel (ESP), Klettern (GER), Panorama, (GER), UP Climbing (ITA), Montagne 360° (ITA), Meridiani Montagne (ITA), Gazzetta dello Sport - PlayAlpinismo (ITA), Il Manifesto - In Movimento (ITA), Góry (POL), Risk (RUS)

 

Więcej informacji o festiwalu i zawodach znajdziecie na: rockmasterfestival.com

Poznaj rejon Arco Rock.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com