facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-11-11
 

Recenzja "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie" Pita Schuberta

Świetną propozycją wydawnictwa Sklep Podróżnika, którą miałem przyjemność zrecenzować była książka Pita Schuberta „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” Tom I.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie wydawnictwa Sklep Podróżnika

Poniżej firmowy opis książki

Poradnik Pita Schuberta to lektura obowiązkowa dla każdego wspinacza. Autor porusza wiele tematów – między innym wiązanie się liną, pękanie karabinków, zjazdy na linie, noszenie kasku, skok wahadłowy. Również turysta górski znajdzie w nim coś dla siebie, choćby w rozdziałach poświęconych załamaniom pogody czy niebezpieczeństwom związanym z porażeniem piorunem.

Fragment książki

Fragment Książki "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie" tom I

“Bezpieczeństwo i ryzyko” jest miejscami szokujące, Schubert nie stroni też od drastycznych zdjęć. Poruszane problemy przedstawia na tle rzeczywistych wypadków wspinaczkowych, pokazując, że jeżeli istnieje możliwość popełnienia jakiegoś błędu, to prędzej czy później zostanie on popełniony. Skutki tych błędów często były śmiertelne – nic lepiej nie uzmysławia ryzyka.

Jeszcze może trochę o autorze:

<a target=`_blank` href=`http://drytooling.com.pl/baza/1/ludzie/1569-pit-schubert` title=`P. Schubert urodził się w 1935 roku we Wrocławiu. Był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa DAV od jej powstania do końca 2000 roku. Ekstremalny wspinacz i alpinista.` class=`redlinker`>Pit Schubert</a>

PIT SCHUBERT urodził się w 1935 roku we Wrocławiu. Był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa DAV od jej powstania do końca 2000 roku. Ekstremalny wspinacz i alpinista. Wziął udział w czterech ekspedycjach, na dwóch pełnił funkcję kierownika. Autor ponad czterdziestu nowych dróg, swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w wieku 17 lat. Jeden z pierwszych Niemców, którzy pokonali trzy wielkie północne ściany Alp (Eiger, Matterhorn, Grandes Jorasses).
Z zawodu inżynier budowy maszyn, przed 15 lat pracował w przemyśle lotniczym
i astronautycznym.
Autor wielu publikacji o tematyce górskiej i bezpieczeństwie.

Zawartość

W książce znajdziecie obszerne rozważania na różne tematy bezpieczeństwa. Najlepiej rozpatrzyć spis treści.

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie spis treści

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie spis treści 2

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie spis treści

„ NAJLEPSZYM SPOSOBEM UCZENIA SIĘ, JEST NAUKA NA BŁĘDACH... NAJLEPIEJ CUDZYCH”

Powyższa maksyma mogłaby być według mnie podsumowaniem sensu książki. Schubert opisuje większość sytuacji na podstawie wypadków, wydarzeń które miały miejsce w rzeczywistości, a w większości były analizowane przez Komisję DAV. Szczegółowe opisy, a do tego książka napisana w przystępnym języku sprawiają, że czyta się ją bardzo dobrze (momentami miałem odczucia jakbym czytał dobry kryminał). Klimatu dopełniają rysunki, które nierzadko w zabawny sposób uzupełniają daną historię.

Książka została przetłumaczona przez Piotra Wawrowskiego. Solidnie wykonana (szycie i klejenie). Dodatkowo duża ilość zdjęć i obrazków (dla tych którzy nie lubią czytać ;)

Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie fragment książki

Fragment Książki "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie" tom I

Podsumowując, książkę „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” Tom I polecam w szczególności (wręcz zalecam) instruktorom wspinaczki, przewodnikom i innym osobom które zawodowo pracują z ludźmi w górach, lub skałach. Również inni pasjonaci sportów górskich, którzy cenią sobie swoje zdrowie i życie, powinni przeczytać tą książkę i wysnuć wnioski na przyszłość. Książka stanie się świetnym uzupełnieniem naszej górskiej edukacji. Czekam z niecierpliwością na tom II i III.

Na koniec cytat z przedmowy autora:

„Każde stanowisko nauki jest niczym innym, jak sumą doświadczeń. Zbieranie doświadczeń to z reguły długi, a w wypadku środowiska ludzi gór często i bolesny proces. Niniejsze kompendium powstało z myślą, aby nie każdy alpinista, wspinacz skalny i lodowy musiał przechodzić ów bolesny proces nauki od nowa. Uczmy się na błędach. Wypadki nie muszą się stale powtarzać.”

Damian Granowski

autor: Pit Schubert
tłumacz: Piotr Wawrowski
liczba stron: 352
format: 146 x 210 mm
oprawa miękka
wydanie I, 2011
ISBN 978-83-7136-082-4

Źródło: Drytooling.com.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com