facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-04-27
 

Ratownicy z Polski dotarli do Katmandu

Zespół Ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wyruszył w niedzielę przed godziną 11.00 z pomocą medyczną dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Największe zniszczenia i najwięcej ofiar tej katastrofy jest w stolicy kraju Katmandu. Ratownicy dotarli tam dzisiaj (27.04) o godzinie 5.00 rano. Grupa ma na miejscu nieść pomoc medyczną i rozpozna potrzeby humanitarne. Dotarcie do miejsca tragedii zajęło mniej niż 48 godz.


Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richetra było zlokalizowane ponad 80 km od stolicy Nepalu. Na obszarze dotkniętym kataklizmem mieszka przynajmniej 6 mln osób. Ostatnie informacje mówią o 3500 ofiar trzęsienia ziemi i ponad 6500 osobach rannych. ZR PCPM zabrał ze sobą blisko 300 kg różnego sprzętu medycznego. To umożliwia szybkie docieranie do miejsc gdzie potrzebna jest pomoc. 


- Wyjeżdżamy do Nepalu tak szybko, jak to tylko możliwe. Zmobilizowaliśmy się w kilka godzin i gotowość do wylotu zajmie nam niespełna dobę – mówił przed odlotem dr Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Naszym celem jest rozpoznanie sytuacji humanitarnej na miejscu oraz niesienie doraźnej pomocy medycznej osobom rannym w tym kataklizmie. Zespół ma za zadanie dotrzeć do Katmandu i miejsc najbardziej dotkniętych tym kataklizmem i udzielić pomocy medycznej oraz pomocy humanitarnej. Naszym celem jest także rozpoznać potrzeby co do specjalistycznej pomocy, która może być w Nepalu w ciągu kolejnych dni – mówił prezes PCPM.

 

 

W Polsce gotowy do wyjazdu jest już kolejny zespół ratowników. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zareagowało na katastrofę w Nepalu jako pierwsza organizacja w Polsce.


Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym zespołem szybkiego reagowania prowadzonym przez polską organizację pozarządową. Jego celem jest niesienie pomocy medycznej i humanitarnej osobom poszkodowanym w klęskach żywiołowych i kryzysach humanitarnych. Finansowanie w całości pochodzi ze źródeł prywatnych.  Na osiągniecie gotowości operacyjnej Zespołu Ratunkowego PCPM, która umożliwia ruszanie z pomocą niemal natychmiast, finanse przekazała Kulczyk Foundation.


Fundacja PCPM prosi także o wsparcie działań Zespołu Ratunkowego PCPM i pomocy medycznej w Nepalu poprzez dobrowolne wpłaty na konto nr 12114010100000522868001012. 


Więcej informacji dostępne jest na stronie www.pcpm.org.pl 

oraz Twitter: @EmergencyTeamPL i @FundacjaPCPMWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
Kinga
 
Kinga
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com