facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-31
 

Ratownicy TOPR w połowie drogi do bazy

Od czterech dni polscy ratownicy TOPR wędrują doliną Myagdi, w kierunku obozu bazowego położonego na wysokości 4800 m. n.p.m. na lodowcu pod Dhaulagiri.
Etap karawany do Bogary wiódł eksponowanymi ścieżkami, po których ratownicy wspinali się wzdłuż poręczówek rozciąganych przez tubylców. Część kulisów z większymi ładunkami musiała obchodzić ten trudny odcinek inną, dużo dłuższą i wyżej położoną drogą.

„Pogoda na razie nam dopisuje i gdyby nie karawana, do której musimy się dostosować moglibyśmy iść co najmniej jeden dzień szybciej. W dolinach jest sucho i nawet wielkie wodospady są bez wody. Z powodu jej małej ilości krajobraz bardziej przypomina jesień niż wiosnę” – mówi Maciej Pawlikowski, uczestnik wyprawy.

Do obozu bazowego ratownikom pozostało jeszcze trzy dni marszu.

Ratownicy wylecieli z Polski 23 marca br. Celem wyprawy jest zdobycie siódmego co do wysokości ośmiotysięcznika – Dhaulagiri, położonego w środkowo-zachodnich Himalajach Nepalu na wysokości 8167 m n.p.m.  W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. Szczególną pamięć pragną oddać Jerzemu Hajdukiewiczowi, który wziął udział w wyprawach na Dhaulagiri (1958 i 1960) oraz przyczynił się do rozwoju medycyny górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

Źródło: Perception PR

Zapraszamy do śledzenia relacji na na blogu wyprawy w naszym serwisie.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com