facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-31
 

Ratownicy TOPR w połowie drogi do bazy

Od czterech dni polscy ratownicy TOPR wędrują doliną Myagdi, w kierunku obozu bazowego położonego na wysokości 4800 m. n.p.m. na lodowcu pod Dhaulagiri.
Etap karawany do Bogary wiódł eksponowanymi ścieżkami, po których ratownicy wspinali się wzdłuż poręczówek rozciąganych przez tubylców. Część kulisów z większymi ładunkami musiała obchodzić ten trudny odcinek inną, dużo dłuższą i wyżej położoną drogą.

„Pogoda na razie nam dopisuje i gdyby nie karawana, do której musimy się dostosować moglibyśmy iść co najmniej jeden dzień szybciej. W dolinach jest sucho i nawet wielkie wodospady są bez wody. Z powodu jej małej ilości krajobraz bardziej przypomina jesień niż wiosnę” – mówi Maciej Pawlikowski, uczestnik wyprawy.

Do obozu bazowego ratownikom pozostało jeszcze trzy dni marszu.

Ratownicy wylecieli z Polski 23 marca br. Celem wyprawy jest zdobycie siódmego co do wysokości ośmiotysięcznika – Dhaulagiri, położonego w środkowo-zachodnich Himalajach Nepalu na wysokości 8167 m n.p.m.  W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. Szczególną pamięć pragną oddać Jerzemu Hajdukiewiczowi, który wziął udział w wyprawach na Dhaulagiri (1958 i 1960) oraz przyczynił się do rozwoju medycyny górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

Źródło: Perception PR

Zapraszamy do śledzenia relacji na na blogu wyprawy w naszym serwisie.


Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
2018-09-20
GÓRY
 

TPN walczy ze śmieciami na górskich szlakach

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2018-09-20
GÓRY
 

Słowacy pod Mont Blanc - powstały dwie nowe drogi!

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-09-20
GÓRY
 

Manaslu: Monika Witkowska dotarła pod C3!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com