facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-11-13
 

Rafał Ziobro w TKN Wagabunda

Między 5 a 11 sierpnia 2013 roku Rafał Ziobro, pływak długodystansowy z Krakowa, wspólnie z 60-cioma pływakami z 16-stu krajów przepłynął wpław odcinek między Przylądkiem Dieżniowa na Czukotce a osadą Cape Prince of Wales na Alasce.

W ciągu 6 dni pływacy pokonali około 134 km przy temperaturze wody od 3 do 11 stopni Celsujsza i temperaturze powierza około 4-10 stopni. Nie używali żadnych pianek ani skafandrów. Cały czas byli eskortowani przez statek-szpital oraz trzy łodzie ratunkowe, które zabezpieczały ich próbę oraz wyznaczały kierunek. Największym wyzwaniem okazały się bardzo trudne warunki pogodowe, miejscami sztormowe (wiatr do 20 m/s i fale do 5-6 m wysokości) oraz bardzo silne prądy morskie.

- Najgorszy był dla nas koniec wyprawy. Pozostawało nam do przepłynięcia tylko 20 km i daleko na horyzoncie widzieliśmy już brzegi Alaski. Prąd był jednak tak silny, że w ciągu 15 minut pływak mógł pokonać czasami tylko 100-200 m. To nie było zwykłe pływanie, tylko sprint na maksimum możliwości. Bywało i tak, że porywało nas 500 metrów wstecz. To były dwa najbardziej wyczerpujące dni wyprawy. Zmienialiśmy się co 15 minut, próbując choć trochę zbliżyć się brzegu. Przy normalnych warunkach taki dystans pokonalibyśmy w około 5-6 godzin - wspomina Rafał.
Sztafeta była nie tylko wyzwaniem sportowym, ale także organizacyjnym.

- W moim odczuciu praca całego zespołu wspierającego pływaków była znacznie cięższa od naszej. Lekarze, ekipa na łódkach, ludzie odpowiedzialni za nawigację pracowali często całą dobę bez żadnej przerwy kiedy my po naszej turze mogliśmy wrócić do ciepłych kajut - dodaje Ziobro.

Za stronę taktyczno-organizacyjną projektu odpowiedzialny był wybitny rosyjski pływak Oleg Dokuczajew, natomiast całym projektem dowodził Admirał Konstantin Sidenko. Za skompletowanie międzynarodowej grupy byli odpowiedzialni pływacy z Wielkiej Brytanii - to oni zaprosili Polaka do współpracy. Wraz z grupą sportowców był cały czas przedstawiciel Księgi Rekordów Guinnesa, który czuwał, by zmiany w sztafecie odbywały się zgodnie z regulaminem.

Pierwsza próba przepłynięcia przez sztafetę Cieśniny Beringa odbyła się na początku lat 90. Została przerwana w połowie dystansu.

 


Rafał Ziobro (36 lat ) jest zawodnikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przygotowuje się do swoich wyzwań pod okiem trenera Sławka Żuka. Ma na swoim koncie między innymi pierwsze polskie przepłynięcie Cieśniny Gibraltarskiej oraz Cieśniny Magellana. Dawny prezes TKN Wagabunda, współzałożyciel oraz  dyrektor siedmiu pierwszych edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Slajdowisko odbędzie się we wtorek 19.11.2013 o 19.00 w sali nr 9 w pawilonie sportowo-dydaktycznym na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27.

Wstęp wolny!

Więcej informacji na www.facebook.com/TKN.Wagabunda, www.wagabunda.krakow.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com