facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-29
 

Rafał Sławiński - climbing CV

Rafał Sławiński jest bardzo aktywnym wspinaczem od ponad piętnastu lat. Niezwykle wszechstronny - wspina się skalnie, jest również wyśmienitym wspinaczem lodowym i mikstowym oraz doskonałym alpinistą.
Kiedy się nie wspina, opiekuje się wraz ze swoją żoną - malarką dwoma niesamowitymi kotami i pracuje jako profesor fizyki w Mount Royal University w Calgary.
Poniżej zamieszczamy listę najlepszych - jego zdaniem - górskich, i nie tylko, dokonań.

2009

- Rejon lodowca Glacier, Karakorum, Pakistan – próby na południowej ścianie niezdobytego dotąd szczytu Pumari Chhish East (około 6900 m) oraz pierwsze wejście na Khani Basa Sar (6441 m), partnerami byli Eamonn Walsh i Ian Welsted. Więcej na ten temat przeczytacie w grudniowym wydaniu magazynu GÓRY.
- The Wild Thing Direct (VI WI5 M7), Mount Chephren, Canadian Rockies – pierwsze przejście wariantu prostującego (o trudnościach WI5), a zarazem pierwsze przejście w non-stopie tego trudnego, mikstowego alpejskiego klasyku, partnerami byli Dana Ruddy i Eamonn Walsh (relacja).
- Przejście w stylu RP w jedno popołudnie wszystkich dróg znajdujących się w Haffner Cave, Canadian Rockies (M7, M8, 2xM10, M11, M12). Więcej na ten i inne tematy związane z Rafałem dowiecie się z wywiadu, jakiego udzielił nam wiosną 2009 roku, który to opublikowaliśmy w GÓRACH nr 4 (179) 2009 i który jest do znalezienia tutaj...


Rafał na drodze Caveman M10, Haffner, British Columbia

2008


- Dirty Love (V M7), Mount Wilson, Canadian Rockies – pierwsze przejście tej długiej i ciągowej mikstowej drogi, partnerem był Jon Walsh.
- The Dogleg Couloir (V+ M7 A1), Mt. Chephren, Canadian Rockies – pierwsze przejście tej dużej alpejskiej mikstowej drogi na północno-zachodniej ścianie Mount Chephren, jednej z największych ścian w Canadian Rockies, partnerem był Pierre Darbellay (relacja).
- Greenwood-Jones (V M6) – pierwsze przejście klasyczne, tego wielkiego klasyka znajdującego się na północnej ścianie Mount. Temple, Canadian Rockies, partnerami byli Eamonn Walsh i Ian Welsted (relacja).
- Wiele pierwszych przejść dróg mikstowych do M8 w rejonie Stanley Headwall, Canadian Rockies.

2007


- West Face (V+ 5.10+), Mt. Alberta, Canadian Rockies – pierwsze przejście alpejskiej skalnej drogi na odległej, technicznie trudnej górskiej ścianie, partnerem był Eamonn Walsh.
- Murder By Numbers (450 m, 5.11), The Rimwall, Canadian Rockies – pierwsze przejście, długiej, skalnej drogi o tradycyjnej asekuracji, partnerem był Dana Ruddy.

2006

- Rejon lodowca Glacier, Karakorum, Pakistan – próby na niezdobytej dotąd południowej ścianie Kunyang Chhish East (około 7400 m) oraz pierwsze wejście na Ali Chhish (6164 m), partnerami byli Ben Firth, Eamonn Walsh i Ian Welsted.
- DTCB (V M7) – pierwsze przejście mikstowej alpejskiej drogi na północno-zachodniej ścianie Mount Andromeda, Canadian Rockies, partnerem był Scott Semple.

Przejście to zasługuję na kilka zdań więcej:

Myśląc o wspinaniu mikstowym w Ameryce Północnej, przed oczyma stają nam szczyty Alaski (właściwe to masyw Denali, bo reszta tamtejszych rejonów jest w Polsce praktycznie nieznana). Jeszcze mniejszą popularnością cieszą się Canadian Rockies. Prawdopodobnie działało tam dotychczas tylko kilku wspinaczy pochodzących znad Wisły. Na szczęście nie liczy się ilość a jakość...  Jednym ze stałych bywalców tego rejonu jest mieszkający od lat w Kanadzie, jeden z najlepszych wspinaczy mikstowych świata, Rafał Sławiński. W maju tego roku, na północno-wschodniej ścianie szczytu Mount Andromeda wytyczył on wraz ze Scott’em Semple nową, przeszło 700-metrową mikstową drogę. Do tej pory na Mount Andromeda istniały dwie linie. W środkowej części, biegnąca przez gigantyczne zacięcie, pierwsza droga na ścianie Andromeda Strain (V 5.9 A2 WI4) i w prawej części zeszłoroczna nowość Rafała i Walerego Babanowa M31 (IV M4).
Nowa droga tworzy praktyczne idealną direttisimę, biegnie w lewej części ściany systemem nikłych zacięć i depresji. Poza kopułą szczytową składa się na nią 8 długich lodowo-mikstowych, czasami wręcz drytooling’owych wyciągów zakończonych bardzo trudnym wyjściem w łatwy teren.
Zespół na całą akcję – car by car potrzebował tylko 17 h!!! Droga otrzymała nazwę
DTCB (The Doctor, The Tourist, His Crampon and Their Banana) i została przez autorów wyceniona na modernistyczne (czytaj nie słabe!) V M7. Obaj panowie stwierdzili, że sąsiednia droga Andromeda Strain (V 5.9 A2 WI4), którą Sławiński robił już dwa razy, jest, jeśli ją porównać do ich nowej linii, co najwyżej „dziecięcą zabawą”.
Rafał nie ukrywa też, że nie spodziewał się o tej porze zastać takich warunków wspinaczkowych (które były bardzo specyficzne, naprawdę dużo lodu jak na tę porę roku – późna wiosna) i że ich nowa linia „to jedna z najlepszych dróg, jaką ostatnio robiłem”. Taka opinia wypowiedziana przez takiego „zawodnika” jak Rafał sama mówi chyba za siebie...Źródło: http://members.shaw.ca/raphael2/andromeda2006.html

  
2005

- Lodowiec Charakusa, Dolina K7, Karakorum, Pakistan – powtórzenia alpejskich skalnych dróg i próby poprowadzenie mikstowych dróg na niezdobytych szczytach Hassin i Ferole (ok. 6300 m), partnerem był Steve Swenson.
- Infinity Direct, Denali, Alaska (1600 metrów przewyższenia, M4/5) – pierwsze przejście mikstowej alpejskiej drogi na zachodnio-południowo/wschodniej ścianie Denali, partnerem był Walery Babanow.
- Japanese Route, Mount Alberta, Canadian Rockies – pierwsze zimowe wejście na ten szczyt, partnerami byli Scott Semple i Eamonn Walsh.

2004

- Sphinx Face
(V M6) – pierwsze zimowe przejście, a jednocześnie pierwsze przejście klasyczne tej zapomnianej drogi na północnej Mount Temple, Canadian Rockies, partnerem był Walery Babanow.
- Greenwood-Locke (V M6) – pierwsze przejście klasyczne tej dużej drogi na północnej Mount Temple, Canadian Rockies, partnerem był Ben Firth.
- Aurora (600 metrów przewyższenia, WI6) – pierwsze przejście dużej alpejskiej drogi na północnej ścianie Mount Amery, Canadian Rockies, partnerem był Walery Babanow.

2003

- Musashi, Icefields Pkwy, Canadian Rockies (30 metrów, M12) – czwarte przejście, na tamten moment była to najtrudniejsza sportowo-mikstowa obita droga na świecie.
- Rocky Mountain Horror Picture Show, Icefields Pkwy, Canadian Rockies (30 metrów, M11+) – trzecie przejście w ogóle i pierwszy flash na tej drodze. Na tamten moment była to najtrudniejsza sportowo-mikstowa obita droga na świecie pokonana w stylu flash.

2002


- La Bastille, Mount Rundle, Canadian Rockies (500 metrów, 5.11-) – pierwsze przejście długiej, skalnej drogi o tradycyjnej asekuracji na niepokonanej dotąd północnej ścianie, partnerem był Eric Dumerac.

2001

- Lowe/Hannibal, Mount Geikie, Canadian Rockies (VI 5.10+ 2xA0) – trzecie przejście jednej z największych północnych ścian w Canadian Rockies, partnerami byli Eric Dumerac i Jeff Nazarchuk.

2000


- Animal Farm Direct, Mount Rundle, Canadian Rockies (30 metrów, M11-) – pierwsze przejście. Na tamten moment była to najtrudniejsza sportowa mikstowa obita droga w Ameryce Północnej.
- Leftover Rib, Mount Chephren (V 5.8/9) – pierwsze przejście skalnej alpejskiej drogi na 1300-metrowej wschodniej ścianie, przejście jednodniowe, partnerem był Jim Sevigny.

1999

- Rocketman, Mount Patterson, Canadian Rockies (350 metrów, M7 WI5) – pierwsze klasyczne przejście drogi, która ciągle jest uważana za jedną z największych dróg mikstowych w Canadian Rockies, powstałą za sprawą „nowej fali”, Rafał prowadził wszystkie wyciągi.
- Remembrance Wall, Ha Ling Peak, Canadian Rockies (555 metrów, 5.11b) – On-sight, pierwsze klasyczne przejście długiej skalnej drogi o asekuracji tradycyjnej, partnerem był Eric Dumerac.

1998


- Gran Route, Mount Chephren, Canadian Rockies (V 5.11-) – On-sight, pierwsze klasyczne przejście, hakowy crux drogi znajdował się na jej końcu. Linia biegnie przez 1300-metrową wschodnią ścianą Mount Chephren, partnerem był Jim Sevigny.

1997

- The Day After Les Vacances de Monsieur Hulot, Stanley Headwall, Canadian Rockies (270 metrów, M7 WI6) – On-sight, pierwsze klasyczne przejście, jednocześnie drugie przejście w ogóle. Na tamten moment była to najtrudniejsza długa mikstowa droga o asekuracji tradycyjnej w Canadian Rockies, partnerem był Matt Collins.

Zawody wspinaczkowe:

ESPN Winter X Games, Ice Climbing Difficulty, drugie miejsce, 1999.
Festiglace du Quebec, pierwsze miejsce, 2000.
Ouray Ice Craft Invitational Competition, pierwsze miejsce, 2000, 2002, 2003.

Rafał współpracuje z następującymi firmami:

Arc’teryx www.arcteryx.com
Black Diamond www.blackdiamondequipment.com/en-us
Scarpa North America www.scarpa.com/scarpa.php

Zapraszamy do obejrzenia kilku krótkich filmów prezentujących wspinaczkowe umiejętności Rafała: dział Film oraz tutaj ...
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com