facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

"Queen Line" 9b - Stefano Ghisolfi powtarza najtrudniejszą włoską drogę!

Znów świetnym przejściem popisał się 26-letni Stefano Ghisolfi, należący do ścisłego światowego topu wspinaczy skalnych. Tym razem Włoch nie musiał szturmować hiszpańskiej Santa Linyi ani Oliany by zapisać na swoim koncie kolejną, piątą już, drogę o wycenie 9b. Na swoim własnym podwórku, w Arco, dokonał pierwszego powtórzenia Queen Line - uchodzącą za najtrudniejszą propozycję półwyspu Apenińskiego, na którym przecież skalnych ekstremów i topowych miejscówek nie brakuje. Nie ma jak w domu? ;-)

Stefano Ghisolfi na Queen Line 9b. Fot Sara Grippo

 

Queen Line znajduje się w Laghel, małym rejonie leżącym nieopodal Arco i wchodzącym w skład jego bogatej wspinaczkowej oferty. Co ciekawe, sektor w którym się znajduje, początkowo został obity przez Diego i Mauro Mabbonich z myślą o drytoolingu. Okazało się jednak, że mocno przewieszona ściana przyciągnęła wspinaczy sportowych i to tych będących za pan brat z trudną cyfrą. W 2017r. Stefano wspólnie z Adamem Ondrą pracowali nad 20-metrowym odcinkiem pochylni, forsującym jej środek i uciekającym następnie w prawo. Czechowi szło sprawniej i w konsekwencji to on cieszył się z pierwszego przejścia. Powstała Queen Line - pierwsza 9b w Arco. Na powtórzenie przyszło jej poczekać prawie dwa lata.


Stefano Ghisolfi nie krył swojego zaskoczenia, że udało mu się akurat teraz wpiąć do łańcucha i rozwiązać stare porachunki. ;-) Na swoim instagramowym profilu napisał:

 

"Dziś, zupełnie niespodziewanie, dokonałem drugiego przejścia najrudniejszej drogi Włoch i pierwszej 9b w Arco - Queen Line. (...). Byłem bardzo blisko odpadnięcia prawie w każdym miejscu, musiałem walczyć do samego końca i dać z siebie 100%, nawet wówczas kiedy pokonałem już jej najtrudniejszy odcinek. Droga jest trochę trudniejsza niż pozostałe 9b które poprowadziłem, więc uznaje ją za drugą co do trudności w dorobku, zaraz za Perfecto Mundo." 


W trakcie prób - z tej perspektywy widać jak sporym przewieszeniem wiedzie Queen Line. Fot. Sara Grippo


Tak jak wspominaliśmy na wstępie, to już piąta droga o wycenie 9b w kapowniku Włocha. A przecież, jak sam przypomniał, ma on już na koncie trudniejszą propozycję - w grudniu ubiegłego roku prowadząc Perfecto Mundo 9b+, Stefano dołączył do ekskluzywnego grona wspinaczy z tak trudną cyfrą w dorobku - poza nim podobnymi przejściami mogą poszczycić się Adam Ondra, Chris Sharma i Alex Megos.

 

Źródło: 8a.nu & planetmountain.com & Instagram Stefano Ghisolfi

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com