facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-06
 

Puchar Polar Sportu 2009 - relacja z imprezy.

W niedzielę 1 marca 2009 w malowniczo położonej Zawoi, w paśmie Policy, odbyły się IV Otwarte Zawody Skitourowe o Puchar Polar Sportu. Zawodnicy z całej Polski zjawili się, aby walczyć o jak najlepszy czas i atrakcyjne nagrody. Chęci i determinacji nie zabrakło nikomu.
Tegoroczne zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. Zgłoszenia do zawodów nadchodziły codziennie. Swoją obecność zapowiedziała czołówka polskiego narciarstwa wysokogórskiego, zawodowcy, amatorzy, a nawet osoby, które do tej pory nie miały nart skitourowych na nogach.
Trasa zawodów w Zawoi, którą przygotował Tomasz Kozina, była najdłuższą i najciekawszą z dotychczasowych tras. Jedenastokilometrowy dystans przebiegał w większości leśnymi przecinkami, duktami i polanami. Z punktu zbiórki uczestnicy zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt wjechali na Mosorny Groń -  górną stację kolejki Zawoja Ski, gdzie otrzymali numery startowe.  Następnie po podejściu na fokach na Halę Śmietanową ruszyli ciasnymi leśnymi przecinkami, aż do niezwykle wyglądającego o tej porze roku wodospadu na Mosornym Potoku. Po zejściu przy użyciu lin poręczowych i kolejnym klejeniu fok (amatorzy mogli podglądnąć niezwykłe techniki klejenia fok przez zawodowców) zawodnicy zawrócili na Mosorny Groń.   Dalej stosunkowo długim zjazdem do miejsca, w którym po podejściu przez poręczówkę nastąpił ostatni odcinek trasy i wybitnie strome finałowe metry.

Najlepszymi zawodnikami na tej niezwykle malowniczej, ale wyczerpującej i pełnej niespodzianek trasie okazali się w poszczególnych  kategoriach następujący zawodnicy:

- juniorzy młodsi – mężczyźni: Andrzej Bargiel, numer startowy 101, z czasem 1 h 8 min. 52 sek.
- juniorzy młodsi – kobiety: Klaudia Tasz, numer startowy 1, z czasem 1 h 21 min. 36 sek.
- juniorzy starsi – mężczyźni: Zbigniew Orłowski, numer startowy 134, z czasem 1 h 30 min. 35 sek.
- juniorzy starsi – kobiety: Alicja Poręba, numer startowy 35, z czasem 2 h 30 min. 57 sek.

Najlepszymi w klasyfikacji ogólnej okazali się trzej  panowie, którzy zajęli kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce w zawodach:

1. Andrzej Bargiel – 1 h 8 min. 52 sek.
2. Jakub Przystaś – 1 h 9 min. 51 sek.
3. Adam Gomola – 1 h 16 min.


Najlepsza z pań – Klaudia Tasz – zajęła w klasyfikacji ogólnej ósme miejsce. Rozpiętość czasowa między pierwszym a ostatnim zawodnikiem, który ukończył bieg wyniosła 3 h 1 min. 14 sek. Dzięki temu, że wszyscy uczestnicy rozpoczęli bieg jednocześnie i pokonali tę samą trasę, każdy mógł porównać swoje wyniki z najlepszymi skitourowcami zawodów.

Podczas gdy najlepsi byli już na mecie, a inni nadal rywalizowali na trasie, Jan Korlatowicz przygotował dla kibiców i pierwszych finalistów pokaz dotyczący narciarstwa skitourowego w Polsce i Europie. Zawodnicy mogli również przyglądać się własnym zmaganiom z tegorocznego Pucharu dzięki zdjęciom, które na bieżąco dostarczał z trasy dyżurny fotograf Polar Sportu - Mateusz Myszkowski.
Po przybyciu na metę ostatniego zawodnika i zestawieniu wyników  klasyfikacji ogólnej oraz w poszczególnych kategoriach nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, których na ogólną kwotę 16 tys. złotych dostarczyli główni sponsorzy zawodów.

Więcej na temat przebiegu zawodów oraz szczegółowe wyniki na stronie PolarSportu
 fot. Mateusz Myszkowski
 fot. Mateusz Myszkowski
 fot. Mateusz Myszkowski
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com