facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-09-05
 

Przeklęty wspin. Prokletije 2012

W sierpniu, w leżącej w Górach Przeklętych dolinie Ropojana, działał zespół KW Warszawa. Celem wyjazdu było powtórzenie dróg poprowadzonych w 2010 r. oraz wytyczenie nowych. Założenia zostały zrealizowane w połowie - dokonaliśmy jednego powtórzenia, poprowadziliśmy jedną nową drogę oraz rozpoczęliśmy projekt drogi, który jednak nie został dokończony.


Turnie Ropojany

Góry Przeklęte leżą na granicy czarnogórsko-albańskiej w takiej samej odległości od Polski jak Chamonix, jednak wspinaczkowo pozostają słabo rozpoznane, a wiele wierzchołków jest wciąż niezdobytych. Prokletije oferują wspinanie o charakterze alpejskim w dobrej jakości wapieniu, choć miejscami kruchym lub nawet bardzo kruchym, są jednak również długie ciągi litej skały. Wysokość ścian wspinaczkowych sięga 1000 m., jak np. południowa ściana góry Maja Arapit - istnieją tam wytyczone drogi o trudnościach do VIII. Ten pik (2217 m n.p.m) o fantastycznym kształcie północnej ściany, przypominającym płetwę rekina, przykuł uwagę zespołu Maciek Figat-Wojtek Nowicki. Poprowadzili oni drogę No problemik o proponowanej wycenie VI/VI+. Droga, która w założeniu miała być przejściem północno-wschodniego filara, jest kompromisem między wspinaczką w stylu klasycznym bez haczenia, a możliwymi do pokonania trudnościami. No Problemik, Maja Arapit 
 
Wartościowego przejścia dokonał zespół Wojtek Szeloch-Jacek Kierzkowski-Michał Karbowski, które było powtórzeniem wytyczonej w 2010 roku drogi Dele Soundsystem (VI, 500 m., Latusek-Szeloch). Zespół potwierdził zaproponowaną dwa lata temu wycenę oraz podwyższył wycenę jednego wyciągu.
 


Dele Soundsystem - foto z 2010 r.

Drogę próbowali przejść także pozostali uczestnicy wyjazdu, jednak pechowo zrzucony głaz przeciął linę dokładnie w połowie uniemożliwiając bezpieczne działanie. W Górach Przeklętych szczególny nacisk należy położyć na bezpieczeństwo, ponieważ do najbliższego miasteczka jest kilka godzin marszu, telefony komórkowe mają zasięg jedynie w najwyższych partiach nie ma także też służb ratowniczych. Z tego względu w obozie zawsze pozostawał jeden zespół, który w razie potrzeby mógł pełnić rolę zespołu ratowniczego.
 


Kierzkowski-Karbowski-Szeloch po przejściu Dele Soundsystem. Fot. Jacek Kierzkowski 
 
Dolina Ropojana oferuje także niezliczoną liczbę wielkich głazów, na których można znaleźć przystawki o każdej charakterystyce - dzięki czemu także zespół pozostający w obozie nie tracił kontaktu ze skałą. Poza treningiem boulderowym do obowiązków obozowych należało dostarczanie wody, którą pobieraliśmy z pobliskiego obozowiska pasterzy. Tego lata wody w dolinie było wyjątkowo mało, znaleźliśmy zaledwie dwa źródła. Przy temperaturach przekraczających 40 st. C i wspinaczkę często na mocno nasłonecznionych ścianach, konieczne okazało się deponowanie zapasów wody przed planowaną wspinaczką.
 
 

Bouldery Ropojany, boulderuje Jacek Kierzkowski
 
W czasie rekonesansu na szczycie Maja Bridasze Adam Latusek złamał kość śródstopia. Stało się to niedługo po zaplanowaniu przebiegu wspinaczki, która miała odbyć się kolejnego dnia. W drogę wystartował zespół Kierzkowski-Figat-Nowicki, jednak z uwagi na niespodziewany poziom trudności postanowiliśmy wycofać się z drogi. Przez 5 godzin pokonaliśmy ok. 200 m. terenu, ostatni wyciąg w trudnościach wycenionych na VII/VII- ze słabą asekuracją. Takie tempo oznaczało biwak w ścianie, co przy pogarszającym się stanie nogi Adama, który czekał w bazie oraz konieczności zakończenia kolejnego dnia wyprawy - nie wchodziło w grę.
 
Zrealizowaliśmy jedynie część zakładanych celów, pozostałe wciąż czekają. Zachęcamy wszystkich do wyjazdów w Góry Przeklęte, które są niemal na wyciągnięcie ręki, a oferują poza smakiem wyprawowej przygody również niesamowite uczucie odkrywania tego, co nie poznane. 

  

Siedzą od lewej: Maciek Figat, Michał Karbowski, stoją od lewej: Wojtek Nowicki, Jacek Kierzkowski, Adam Latusek, Wojtek Szeloch
 
W wyjeździe Przeklęty wspin. Prokletije 2012 udział wzięli: Adam Latusek (kierownik), Wojtek Szeloch, Jacek Kierzkowski, Maciek Figat, Michał Karbowski oraz Wojtek Nowicki
 
Więcej zdjęć można obejrzeć pod adresem:
 
Wojtek Nowicki

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com