Wynajem zmienia oblicze branży, Prowinter - symbolem tych zmian
Nie można narzekać: warunki śniegowe na trasach narciarskich w Alpach i Apeninach są bardzo dobre. Nie ma co prawda rekordowej ilości śniegu, ale sezon narciarski, który rozpoczął się o czasie we wszystkich kurortach, przebiega korzystnie dla operatorów turystyki górskiej. A dla firm z branży? Dla producentów i dystrybutorów sprzętu do uprawiania sportów zimowych? W oczekiwaniu na sprawozdania finansowe można już stwierdzić, że wyniki będą częściowo zadowalające dzięki wielkości sprzedaży, której sprzyja prawdziwie zimowa aura i przebieg wyprzedaży, pomimo trwałej niestabilności wynikającej ze złej koniunktury. W rzeczywistości, w poszczególnych branżach obserwuje się różne wyniki. Tak więc, gdy producenci butów do uprawiania sportów górskich notują niewielkie straty, wynajem nart i desek do snowboardu trzyma się świetnie. Takie trendy są widoczne w 24. edycji Raportu OSEM 2008 (Osservatorio Socio Economico Montelliano) firmy Sportsystem dotyczącego regionu Montebelluna (TV), a także potwierdzają je obserwacje rynków międzynarodowych. Wynajem nart i desek stał się już poważnym biznesem na całym świecie. Świadczą o tym na przykład obroty międzynarodowej organizacji Skiset, która w roku 2008 zanotowała przychody rzędu 350 milionów euro za scentralizowane pośrednictwo pomiędzy użytkownikami a wypożyczalniami. Skiset - za pomocą Internetu – przekazuje w czasie rzeczywistym zlecenia do 320 „centrów” we Francji, 120 we Włoszech i 210 łącznie w Austrii, Szwajcarii i Hiszpanii. Plany rozwoju Skiset przewidują w najbliższym czasie debiut w Stanach Zjednoczonych. Dobre wyniki zanotował również Intersport France (w 2008 r.: +41% za wynajem sprzętu za pośrednictwem Internetu) oraz Sport 2000, który w roku 2007, także we Francji, uruchomił Ski-Way, specjalistyczną sieć działającą dziś za pośrednictwem 60 centrów.
Jednak opinia, że sektor wynajmu przyczynia się do wzrostu globalnych przychodów branży turystyki zimowej, ma także swoich przeciwników. Bruno Cercley, dyrektor generalny firmy Rossignol, przy okazji otwarcia nowoczesnej siedziby spółki 14 grudnia w Saint Jean de Moirans w pobliżu Grenoble, stwierdził, że wynajem, pomimo swych zalet pozwalających dziesiątkom narciarzy na korzystanie z jednej pary nart, jest jednak częściowo odpowiedzialny za spadek przychodów producentów. Opinia ta ma być może swych zwolenników, lecz jedno jest pewne: rynki ewoluują z biegiem czasu, a system wypożyczalni stał się w ostatnich latach - także we Włoszech - ugruntowanym zjawiskiem ekonomicznym opartym na niezależnych sieciach i poważnych przedsiębiorcach, mającym pozytywny wpływ na sytuację na rynku pracy. Brak oficjalnych danych o obrotach wypożyczalni, lecz niezwykły sukces „Prowinter”, najbardziej renomowanych targów międzynarodowych w tej branży, jest wyraźnym dowodem skali tego zjawiska. Dziesiąta edycja targów „Prowinter” odbędzie się w Bolzano w dniach od 13 do 15 kwietnia. Jak zwykle wezmą w nich udział prawie wszystkie firmy działające w branży i będzie to najlepsza okazja do spotkań, do prowadzenia porównań, a także do rozwoju. Jednak tegoroczne spotkanie w Bolzano będzie szczególnie ważne także dla innych kategorii operatorów turystyki górskiej. „Prowinter” 2010, jak zawsze w latach parzystych, odbywać się będzie równocześnie z „Alpitec 2010”, targami technologii alpejskich i zimowych poświęconymi głównie planowemu zaśnieżaniu, wyciągom, sprzętowi do wytyczania i utrzymania tras narciarskich, urządzeniom do kontroli dostępu, technologiom komunikacyjnym i informacyjnym.
Do dalszego zwiększenia znaczenia i tak już poważnych targów, odbywających się z założenia w formule business-to-business, przyczyni się także obecność wszystkich większych stowarzyszeń z branży, a także organizacja dużych imprez towarzyszących. Imprezy te jak zawsze przyciągną do Bolzano licznych uznanych ekspertów krajowych i zagranicznych.
W kalendarzu imprez (domykanym przez organizatorów w nadchodzących miesiącach), znajdzie się także czas – 14 kwietnia o godzinie 12.00 – na wręczenie nagród sportowcom szczególnie wyróżniającym się w zakończonym sezonie oraz przyznanie tradycyjnej nagrody europejskiej dla najlepszych terenów narciarskich 2009/2010.
15 kwietnia 2010 r., w ostatnim dniu targów „Alpitec/Prowinter“, odbędzie się VII Dzień Górnej Adygi i Tyrolu poświęcony kolejkom linowym. Impreza, w programie od godziny 9.30 do 13.30, organizowana jest pod patronatem stowarzyszenia operatorów kolejek linowych w Górnej Adydze i specjalistycznego zespołu tyrolskiego zajmującego się kolejkami linowymi, które co dwa lata organizują na przemian własne, wspólne konferencje. Weźmie w nich udział 150-200 operatorów, a wśród nich także ważne postacie z życia politycznego.
Terminy
od 13 do 15 kwietnia 2010 r.
Godziny otwarcia
wtorek i środa od godziny 9 do 17.00
czwartek od godziny 9.00 do 16.00
Wejście
tylko dla operatorów
Ceny biletów
8 Euro; zniżka 50% po rejestracji przez Internet
Informacje
www.alpitec.it i
www.prowinter.it