facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-11-23
 

Projekt 4 Żywioły - cel Patagonia!

Dziś wyrusza, związana z projektem "4 Żywioły", wyprawa do Patagonii argentyńskiej. Celem dwuosobowego zespołu w składzie Marcin Yeti Tomaszewski (www.geronimo.civ.pl, HiMountain, Edelrid) i Jakub Radziejowski (Uniwersytecki Klub Alpinistyczny w Warszawie) jest północno-zachodnia ściana Cerro Torre.Cerro Torre. Fot. Red Bull content

Na ścianie zachodniej i północno-zachodniej, czyli od strony lodowca, istnieją obecnie dwie linie: droga pierwszych (potwierdzonych) zdobywców, tzw. Ragni Route (z 1974 roku, włoskiego zespołu, którym kierował Casmiro Ferrari) oraz Cristalli nell Vento (z 1994 roku), niedokończona linia włoskiego zespołu, w skład którego wchodził między innymi Elio Orlandi. Ta ostatnia wspinaczka zakończyła się pod kopuła szczytową, w miejscu, w którym przebiegać miała droga Maestri-Egger z 1959 roku. Odcinek ten do szczytu został pokonany wiele lat później - w 2005 roku, kiedy to Alessandro Beltrami, Rolando Garibotti i Ermanno Salvaterra w poszukiwaniu drogi Maestriego, wytyczyli El Arca de los Vientos (startującą od strony wschodniej).

Wszystkie informacje o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie projektu www.4zywioly.net.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, bez których pomocy nasza wyprawa nie doszłaby do skutku.

***

"4 Żywioły" to projekt wspinaczkowy, który powstał w 2009 roku. Jego pierwotne założenia opierały się na wytyczaniu nowych dróg w 4 charakterystycznych dla gór żywiołach, będących z kolei wizytówką 4 legendarnych rejonów górskich. Alaska była wizytówką Zimna, Patagonia Wiatru, Ziemia Baffina Wody, a Wenezuela Tropiku.

Celem projektu w każdym z tych rejonów jest możliwie największa i najtrudniejsza ze ścian. Do każdej z nich należy podejść indywidualnie, w innym stylu, użyć innej techniki wspinaczkowej, ubioru, sprzętu. Z czasem projekt ten jednak zaczął żyć własnym życiem. Przechodził proces ewolucji, który zresztą trwa do dziś. Do udziału w kolejnych wyprawach zaproszeni zostali wybitni polscy alpiniści, pompując w niego swój indywidualizm i niesamowite pomysły. Celem Żywiołów jest nie tylko wytyczenie nowej drogi, ale również testy sprzętu, z którym można zapoznać się na powyższych stronach.

Początki projektu nie były proste. Dwie nieudane wyprawy solowe do Patagonii i na Alaskę to niezbyt optymistyczny wynik 2:0. Kolejna wyprawa w większym składzie do Wenezueli zakończyła się już pełnym sukcesem i wytyczeniem nowej 650-metrowej drogi na Acopan Tepui na Wyżynie Gujańskiej o trudnościach 7c. Bilans: 2:1.

W kwietniu tego roku bilans został wyrównany. Na Ziemi Baffina powstała droga Superbalance (http://wspinanie.pl/serwis/201205/23superbalance-relacja.php). Obecny rezultat 2:2

W kolejnych latach wstępnie planowany jest rewanż z Alaską (2014). Niezależnie od sukcesu na Baffinie zespół Tomaszewski - Raganowicz planuje już kolejną wyprawę do Pakistanu (2013 r.), której celem będzie wytyczenie nowej drogi na turni Trango Tower.  

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com