06. 11. 2012, godz. 19.30
Klub Podróżników "Śródziemie"
Łódź, KejaPub, Kopernika 46
"Autostopem ku Wolności"
Aleksander Adamus, Paweł Bartnik
20 000 km, 105 dni, 16 krajów, 2 ludzi, 1 idea Wyprawa z ideą. Studenci Paweł Bartnik i Aleksander Adamus podczas swojej autostopowej wyprawy z Wrocławia do Indii, przez kraje takie jak Iran i Irak, postawili sobie za zadanie zadać zarówno spotkanym po drodze zwykłym ludziom, jak i dwóm laureatom Pokojowej Nagrody Nobla (Lechowi Wałęsie i Dalai Lamie) identyczne pytanie: co dla Ciebie znaczy Wolność i czy czujesz się wolny? Odpowiedzi zbierali do specjalnego dziennika podróży w językach ojczystych, potem tłumaczyli je na j. polski. A wszystko po to, by zbadać, czy ludzie z zupełnie innych światów i kultur: Polacy, Irańczycy, Turcy, Irakijczycy i inni, przeżywają wolność tak samo czy zupełnie inaczej. By lepiej zrozumieć, jak żyją mieszkańcy odwiedzanych krajów, korzystali wyłącznie z autostopu oraz noclegów w namiocie lub w gościnie u ludzi.
Z powodu zainteresowania się nimi służb bezpieczeństwa Iranu i aresztowaniem otarli się o więzienie, a kontynuowanie podróży zaplanowaną trasą okazało się niemożliwe. Finalnie, mimo podjęcia prób pokonania drogi oceanicznej za pomocą jachtostopu, dwukrotnie powrotu do Iranu oraz północnej przez Syberię, Kazachstan i Chiny, nie udało się im dotrzeć do Indii, na audiencję u Jego Świętobliwości XIV Dali Lamy. Opowiedzą o podróży z ideą wolności w tle, naszpikowanej emocjami, marzeniami, męską rywalizacją, bólem, strachem, uczuciem szczęścia i przyjaźnią.
Aleksander Adamus - student kończący etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim, 22-latek, pochodzi z Obornik Ślaskich. Stara się nie dać zaszufladkować jako autostopowicz, poza wyjazdami autostopem na krańce Europy, w 2005 r. przejechał zespołowo na rowerze z Wrocławia do Rzymu, a w 2007 r. przebył pieszo Camino de Satniago (droga francuska, łącznie ponad 1000 km). Autostopem przejechał w ciągu 5 lat ponad 60 000 km. W 2012 r. wybrany na uczestnika uniwersyteckiej wyprawy naukowej UJ PromoAfryka do Etiopii, gdzie prezentował swój plakat naukowy na 13. Światowym Kongresie Zdrowia Publicznego w Addis Abebie oraz prowadził badania etnologiczne w południowej Etiopii (Dolina Omo). Planowanym rezultatem tego projektu jest wystawa fotograficzno-muzealna na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz publikacje naukowe uczestników. Autor trzech opublikowanych artykułów o tematyce podróżniczej, w tym dwóch o Anadolyu Vermencegiz, quasi-rewolucyjnym ruchu społecznym w Turcji, z którym spotkał się podczas wyprawy Autostopem ku Wolności. Jak do tej pory pozostają jedynymi polskojęzycznymi publikacjami, w całości poświęconymi temu ważnemu dla oblicza współczesnej Turcji zagadnieniu.
Współautor artykułów publikowanych na stronie wyprawy Autostopem ku Wolności, oraz wystawy fotografii z wyprawy przygotowanej we współpracy z Powiatem Bełchatowskim. Razem z Pawłem przeprowadził na temat wyprawy ponad 40 prelekcji na terenie całego kraju.
Paweł Bartnik - doświadczony autostopowicz, 23-letni bełchatowianin, obecnie mieszkający we Wrocławiu, weteran kierunku inżynieria biomedyczna na Politechnice Wrocławskiej. Pomysłodawca i współorganizator cyklicznego Ogólnopolskiego Zlotu Autostopowiczów (do tej pory odbyły sie trzy takie zloty) oraz Sylwestra Autostopowego (jak wyżej, w ostatnim brało udział ponad 200 osób). Założyciel największego w Polsce, a drugiego na Świecie pod względem wielkości forum autostopowego autostopik.pl. Ma na swoim koncie obecnie ponad 130 000 km przejechanych autostopem w ciągu trzech lat. Po tegorocznej wyprawie autostopem do Gruzji i zdobyciu góry Kazbek (5047 m.n.p.m) w głowie zakwitły wysokie plany, dosłownie wysokie. Uczestnik wypraw:
"Wyprawy Busem" www.wyprawybusem.pl) oraz rowerowej wyprawie o charakterze charytatywnym "Koło na rowerze" (www.kolonarowerze.pl).
Uczestnik charytatywnej wystawy zdjęć "Kadry ze Świata, czyli podróże okiem Polaków".Współautor artykułów publikowanych na stronie wyprawy Autostopem ku Wolności, oraz wystawy fotografii z wyprawy przygotowanej we współpracy z Powiatem Bełchatowskim. Razem z Alkiem przeprowadził na temat wyprawy ponad 40 prelekcji na terenie całego kraju. Prowadzi również warsztaty z "Survivalu w dużym mieście, czyli jak przeżyć w dużym mieście bez pieniędzy". Miłośnik sportów wszelakich, sprawdzania samego siebie, dowiadywania się nowych rzeczy o możliwościach swojego ciała i psychiki.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl