facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-05-27
 

Poznaniacy górą, czyli mistrzostwa grotołazów za nami

Paulina Piechowiak Mistrzynią Polski w Technikach Jaskiniowych. Michał Macioszczyk – Mistrzem Polski. Oboje należą do Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w Poznaniu. W sobotę (25 maja) wygrali 19. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych.
Zawody odbyły się w kamieniołomie „Gruszka” w Wojcieszowie w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Tu organizator imprezy – Speleoklub „Bobry Żagań”, ma swoją bazę badawczą.

Imprezę co roku poprzedza piątkowy mecz Wojcieszów - grotołazi/taternicy (zwykle przegrywamy), a po nim w chacie żagańskich „Bobrów” mają miejsce: prelekcja i spotkanie integracyjne. W tym roku gościem specjalnym był Andrzej Ciszewski, wybitny speleolog, który opowiedział o eksploracji jaskiń chińskich. Obecna była również Ewa „Puma” Wójcik – jedna z najlepszych grotołazek na świecie.Wśród mężczyzn najlepszy był Michał Macioszczyk z Poznania.  Fot. Piotr Kwiatkowski

W sobotę rano wszyscy przenieśli się do kamieniołomu „Gruszka”, gdzie o godz. 10 rozpoczęły się zawody sportowe, będące równocześnie eliminacjami do Mistrzostw Europy w Technikach Jaskiniowych. Wystartowało 29 osób, w tym 10 pań.

Mamy też rekord: Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański i TOPR) to najstarszy zawodnik w historii mistrzostw. Ma 61 lat.

W tym roku trasa zawodów dzieliła się na trzy odcinki. Jeden to wychodzenie na czas po linie (60 m), drugi – przejście toru technicznego zakończonego zaciskiem, trzeci – poręczowanie trawersu i zjazdu. Liczył się czas przejścia i poprawność techniczna. Za błędy przyznawane były punkty karne, za przekroczenie limitu czasowego zawodników czekała dyskwalifikacja.

- Najwięcej trudności sprawiło startującym poręczowanie – mówi Rajmund Kondratowicz, sędzia główny zawodów.
 
Na podium stanęli:
Kobiety: I miejsce - Paulina Piechowiak (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego), II miejsce – Agnieszka Włosek i III miejsce - Magdalena Rembecka (obydwie Speleoklub Dąbrowa Górnicza).
 
Mężczyźni:
I miejsce – Michał Macioszczyk (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego), II miejsce – Barłomiej Juroszek (Klub Alpinistyczny przy Grupie Beskidzkiej GOPR), III miejsce – Paweł Tomaszewski (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego).
 
W tym roku pula nagród była naprawdę imponująca. Na imprezę przyjechał również Michał „Micaj” Kajca z narzeczoną Agatką i specjalnie dla zwycięzcy mistrzostw złożył autograf w swoim nowym przewodniku po Sokolikach.

 


Kibice dopisali. Fot. Piotr Kwiatkowski

Zawody trwały 12 godzin. W tym czasie licznie przybyli goście, widzowie, kibice, mieszkańcy Wojcieszowa i okolic mogli skorzystać z przygotowanych dodatkowych atrakcji. A były to: tyrolka, strzelanie z łuku, konkurs „Pchnięcie kulą” (7,26 kg), koncert zespołu „Hemoglobina” z Zielonej Góry. Wszyscy integrowali się też przy ognisku, nie zabrakło tancerzy. W punkcie gastronomicznym można było kupić m.in. potrawy z grilla i pyszne ciasta przygotowane przez dziewczyny ze Speleoklubu „Bobry” Żagań i Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego oraz ich rodziny.

Mistrzostwa nie odbyłyby się, gdyby nie wspierający nas licznie sponsorzy, partnerzy, patroni medialni oraz środowisko górskie i jaskiniowe. Dziękujemy!

Renata Wcisło, Albert Kościński
Speleoklub „Bobry” Żagań

 
 
 W kategorii damskiej zawody wygrała Paulina Piechowiak z Poznania. Fot. Piotr Kwiatkowski
 Wśród mężczyzn najlepszy był Michał Macioszczyk, również z Poznania. Fot. Piotr Kwiatkowski
 Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański, TOPR) - najstarszy zawodnik w historii mistrzostw. Fot. Piotr Kwiatkowski
 W imprezie udział wziął również Andrzej Ciszewski. Fot. Piotr Kwiatkowski
 Andrzej Wojtoń z Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego po akcji... Fot. Piotr Kwiatkowski
 
 Fot. Piotr Kwiatkowski
 Fot. Piotr Kwiatkowski
 Fot. Piotr Kwiatkowski
 Fot. Piotr Kwiatkowski
 Fot. Piotr Kwiatkowski
 
 Fot. Piotr Kwiatkowski
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com