facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Powrót rycerzy Jedi, czyli sezon w gritach

Po marnej zimie przyszła całkiem niezła wiosna, a wraz z nią kilka ciekwaych prowadzeń w angielskich gritach. Nie obyło się jednak bez tragicznych wypadków...

Na zeszłoroczne święta bożegonarodzenia powrócił na ziemię ojczystą enfant terrible brytyjskiej sceny wspinaczkowej, czyli James Pearson. Owocem pobytu rezydującego w Austrii wspinacza było poprowadzenie starego projektu w Matlock Bank Querry - miejscu niezbyt inspirującym jak na warunki lokalne o czy świadczyc może choćby pominięcie okolicy w dwutomowym wydaniu przewodnika-biblii po gritach Rockfaxa.

Romans Pearsona z miejscówką tra już od pewnego czasu. W 2004 roku poprowadził tam The Power of the Dark Side - linię ładną i dość łatwą (ok. francuskiego 7a+), niemniej jak na grity przystało z paskudnymi kamieniami przy podstawie i znikomą asekuracją. Dokładnie rzecz ujmujac - bez żadnej możliwości asekuracji :)


James Pearson na The Return of the Jedi (fot. David Simmonite)

 
Świąteczny powrót przyniósł rozwiązanie małego kanta o wymownej nazwie The Return of the Jedi. Trzymając się etycznych wzorów Pearson nie wycenił pasażu w skali E, gdyż używał kraszpadów. Tym samym The Return... otrzymała enigmatyczną cyfrę HXS 7a - a trudności w skali francuskiej sięgały 8a+.

Upublicznienie informacji o przejściu przez Jamesa Pearsona poskutkowało wycieczką do "ponurego i oślizgłego" kamieniołomu duetu Ryan Pasquill - Dan Varian. Oczywiście wizyta smakosza highballi musiała odbyć się pod dyktando odmiennego stylu. Doborowy zespół napierał zatem w stylu groud-up z siedmioma kraszami ułożonymi pod skałą.
The Power of the Dark Side padł onsajtem w wykonaniu Pasquilla i fleszem Variana. - Mentalnie jest to podobna linia do Edge Lane i Snivelling Shit (E5-ki w Millstone) - opisuje Dan w wywiadzie dla UKC, dodając - Nieco jednak trudniejsze i z gorszym lądowaniem.

Dość niezłe osiągnięcie pomimo łatwej cyfry, bo pamiętac należy o technicznym wspinaniu w gritach i 11 metrach linii ;)

Dan Varian na trudnym starcie The Return of the Jedi (fot. Nick Brown)
 
Nieco więcej wysiłku wspinacze włożyli w powtórzenie The Return of the Jedi. Ostatecznie jednak redukując pasaż do "zwykłego" highballa o wycenie bulderowego 7C. Choć nie obyło się bez krwawych upadków ;) Zmagania zostały uwiecznione po wszeczasy na filmie dobrze obrazującym psychiczne wyzwanie. W ciągu kilku dni będzie on dostępny na stronie Outcrop Films.

***

Z mniej szczęśliwych przypadków... Podczas próby prowadzenia legendarnego Parthian Shot E9 w Burbage spadł kanadyjski wspinacz urywając płetwę służącą latami jako ostatnie miejsce do osadzania żelaza. Choć od pierwszego prowadzenia "dudniąca" płetwa była uważana za niezbyt pewną i grożącą obrywem to jednak wytrzymywała sporo lotów - w tym słynny lot Alexa Honnolda, któremu udało się nawet zatrzeć "na amen" kość. Skutkiem "wyczynu" Amerykanina było podniesienie się głosów przez ortodoksyjnych etyków o zredukowaniu pasażu do miana drogi ze stałą asekuracją ;)

Bezpośrednią przyczyną wypadku i oderwania płetwy było prawdopodobnie użycie frienda do asekuracji, który "rozsadził" skałę w wyniku lotu. Kanadyjczyk w bardzo ciężkim stanie, z licznymi obrażeniami wewnętrznymi został przewieziony do miejscowego szpitala.

Poniżej pamiętny fragment filmu Hard Grit z powtórzeniem Parthian Shota przez Seba Grieve :

(tm)

[źródło: ukclimbing.com, jamespearsonclimbing.blogspot.com]

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Jurajskie Top 10

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-03
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Black Diamond przedstawia – Doubloons

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com