Galeria
Nie wszystkie zdjęcia (co jest oczywiste), znajdujące się w naszym posiadaniu, znalazły się w tradycyjno-papierowym wydaniu Gór - niemniej kilka z nich może wprowadzić Was w
klimaty portugalskie...
Podróż
Nie jest Portugalia zbyt częstym celem dla tanich linii lotniczych operujących z Polski. Pozostają czartery, przelot do któregoś z miast Hiszpanii lub podróż samochodem. Godną polecenia alternatywą są linie Easyjet latające z Berlina do Lisbony oraz Madrytu i Malagi, które też stanowią opcję lotu z możliwością zahaczenia o hiszpańskie rejony. Inne możliwości zapewnia AirBerlin operujący z Berlina, Drezna i Wiednia.
www.easyjet.com
www.airberlin.com
Oczywiście w poszukiwaniu dogodnych lotów można też skorzystać z wyszukiwarek łączących oferty licznych przewoźników - nie tylko tych tzw. tanich - niemniej często się zdarza trafić na promocję w dość przystępnej cenie. Zaletą jest także możliwość zabrania większego bagażu bez "kosmicznych" dopłat. Warto też zwrócić uwagę, że oferty w większości wypadków wymagają międzylądowań i łączenia lotów:
www.sky4fly.net
www.taniebiletylotnicze.net.pl
Komunikacja
O ile transport publiczny jest możliwy, o tyle nie jest on ściśle dostosowany do potrzeb wspinaczy. Rozsądną alternatywą (może nie pod względem finansowym, choć nigdzie w Europie nie ma tak tanio) jest wynajęcie auta. Z doświadczenia mogę polecić Autoeurope - jest to operator, który prezentuje zbiorczą ofertę nieomal wszystkich wypożyczalni i co najważniejsze w niższych cenach niż bezpośrednio oferują poszczególne firmy.
www.autoeurope.pl
Rozkład jazdy pociągów jest dostępny w języku angielskim na stronie:
www.cp.pt
Zaś z połączeniami autokarowymi można zapoznać się po portugalsku na:
www.rede-expressos.pt/
Zaopatrzenie i noclegi
Planując podróż warto sprawdzić, kiedy rozpoczyna się sezon turystyczny - znacznie niższe ceny są poza nim. Sama baza noclegowa jest bogata i szeroka. Pod koniec kwietnia nie mieliśmy żadnych problemów z dostaniem pokoju - przy czym zwrócić należy uwagę na weekendy, w rejonie Lisbony - bo wtedy bez rezerwacji mogą wystąpić jakieś problemy.
Przy wyborze konkretnego miejsca może okazać się pomocna witryna zawierająca liczne recenzje i zdjęcia miejsc oferujących noclegi:
www.tripadvisor.co.uk
Sklepy i restauracje... hm... to przecież Europa, a zatem wygląda to podobnie jak w innych krajach - przy czym ceny wydają się być niższe niż w sąsiedniej Hiszpanii, a porcje większe ;)
Przewodniki
Najpopularniejszy na rynku zdaje się być "Portugal. Sport onsight - Bouldering" wyprodukowany przez Jingo Wobbly. Najpopularniejszy znaczy w tym wypadku najlepszy - po prostu nie ma za dużej konkurencji ;( Prawdę mówiąc odbiega on od standardów współczesnych przewodników topo wyznaczonych w moim odczuciu przez publikacje Rockfaxa. Pełno w nim niezrozumiałych znaków (diabełki, pajacyki, samolociki), do których trzeba się przyzwyczaić. Przy tym jeszcze cena...
www.jingowobbly.com
Inną pozycją wydawniczą jest The Rock Climbing Atlas - South Western Europe, ale nie korzystałem, więc nie będę opisywał przydatności:
www.rockclimbingatlas.com
Oczywiście pozostaje internet - a co można tu polecić? Na pewno... google i własne przeglądnięcie stron. Nie jest to z mojej strony pójście na łatwiznę - po prostu się to zmienia, powstają nowe strony, a stare znikają.
Spory zestaw topo z różnych regionów można odnaleźć na stronie Climbing in Portugal:
www.ct4bb.com
Mapy z zaznaczonymi problemami w rejonie Pedra do Urso dostępne są na stronie Spots de Escalada em Portugal:
http://spotsescalada.wordpress.com
Topos rejonu Rocha da Pena znajduje się na witrynie Guia de Escalada:
www.amea.pt
Ostatnią polecaną pozycją w internecie jest strona Só Curtir (Tylko przyjemność?), na której, po obowiązkowym przebrnięciu przez rejestrację w języku portugalskim, można odnaleźć w zakładce Croquis (ilustracje) poszeregowane na poszczególne rodzaje wspinania toposy.
www.socurtir.com
Mikro - Słownik Portugalskiego
Dziękuję - Obrigado (jeśli jesteś płci męskiej) lub Obrigada (jeśli nie jesteś płci męskiej ;))
Proszę - Por favor
Dzień dobry - Bom dia
Dzień dobry (po południu) - Boa tarde
Dobry wieczór - Boa noite
Tak - Sim
Nie - Não
Bank - Banco
Wymienić - Câmbio
Po ile? - Quanto é?
Mówisz po angielsku/polsku? - Fala inglês/polonês?
Nie rozumiem - Não compreendo
1 um
2 dois
3 três
4 quatro
5 cinco
6 seis
7 sete
8 oito
9 nove
10 dez
100 cem
1000 mil