facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-12-26
 

Portland (Anglia)

Poniższy materiał jest uzupełnieniem artykułu "Portland, czyli wyspy na sportowo", który ukazał się w listopadowych GÓRACH (186/2009).

[index rejonów w Wielkiej Brytanii]


Tradycja tradycją, a fakt jest taki, że na Wyspach Brytyjskich można się całkiem nieźle powspinać sportowo. Nie mówimy tu jednak o Malham i Raven Tor znanych z serwisów informacyjnych za sprawą ekstremalnych wyczynów Steve`a McClura spod znaku "9cośtam", ale czymś bardziej zjadliwym dla statystycznego wspinacza - nadmorskich klifach wyspy Portland. 

PRZEWODNIKI

W poprzednim miesiącu polecany był przewodnik "Dorset" Marka Glaister i Pete`a Oxley, który obejmuje także zasięgiem rejon Portland. Nie ma co się rozpisywać o solidności tej publikacji, gdyż wydawca - Rockfax jest znany i, co najważniejsze, doceniany.


Dostępny jest także wydany przez lokalny klub przewodnik "Portland" w stylu przypominającym wyżej wymieniony z tym, że wydrukowany został w poziomie, a zatem teoretycznie fotogramy powinny być obszerniejsze i czytelniejsze. Niemniej jednak to jest sprawą gustu i przyzwyczajenia.


Co nieco można znależć także w internecie. Na stronie www.wikitopo.com znajduje się sporo zdjęć z wyrysowanymi drogami. Jednak nie wszystkimi. Na "weekendowy" wypadzik może to wystarczyć, ale raczej traktować to należy jako uzupełnienie powyższych pozycji.


NOCLEGI I ZAOPATRZENIE

Nie ma dostępnych kampingów bezpośrednio w Portland. Niemniej znależć można kilka w rozsądnej odległości. Pochylić się można nad ofertą: www.seabarnfarm.co.uk, www.westfleetholidays.co.uk oraz www.bagwellfarm.co.uk - w sumie to jedna firma dysponująca trzema miejscówkami.


Po prowiant i zaopatrzenie warto pod względem cenowym wybrać się do hipermarketu ASDA w Weymouth, gdzie dla tęskniących za krajem czekają także podstawowe polskie produkty (Żywiec, Tyskie, Lech ;)). Co do pubów to można zaryzykować stwierdzenie, że znajdują się na każdym rogu - więc jest w czym wybierać.


Sprzęt wspinaczkowy jest dostępny w Southwell oraz Fortuneswell na samej wyspie Portland.


TRANSPORT

Sprawa ma się podobnie do opisywanego miesiąc temu Swanage. A zatem docelowymi portami lotniczymi są Londyn lub Bristol. Nie ma sensu po raz kolejny rozpisywać się nad dostępnymi połączeniami - więc tylko dla przypomnienia adresy witryn w miarę tanich linii lotniczych: www.easyjet.com, www.ryanair.com oraz www.wizzair.com


Następnym krokiem jest dostanie się do Weymouth. Z londyńskiej stacji Waterloo pociągi kursują co godzinę, a rozkład jazdy można sprawdzić na www.swtrains.co.uk. Połączenie z Bristolem zaś dostępne jest dzięki słynnej grupie First.

Alternatywnie można też skorzystać z pomocy serwisu www.traveline.org.uk, pozwalającego porównać oferty różnych przewoźników.


Po dotarciu do Weymouth sprawa ma się dość łatwo, gdyż Portland leży w zasięgu miejskich linii autobusowych zarządzanych przez wspomnianą grupę First.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com