Podaruj sprzęt i odzież turystyczną dla nepalskich kobiet – górskich przewodniczek!
www.szerpanki.pl
AMBASADORZY AKCJI:
Martyna Wojciechowska – podróżnik, redaktor naczelna National Geographic Polska oraz National Geographic Traveler
Artur Hajzer – himalaista
Dariusz Załuski – himalaista i filmowiec
Ewa Konczal – Fundacja Czarodziejska Góra
W dniach 10 X – 10 XI 2007 Czarodziejska Góra, HiMountain i National Geographic TRAVELER organizują ogólnopolską akcję zbiórki odzieży turystycznej i sprzętu górskiego dla młodych kobiet z górskich wiosek w Nepalu.
Zbiórka organizowana jest w ramach międzynarodowej współpracy z Nepalskim Stowarzyszeniem Górskim i ma na celu wyposażenie kilkudziesięciu młodych kobiet, które dzięki temu będą mogły rozpocząć edukację i zarazem otrzymają szanse na poprawienie warunków swojego życia.
W listopadzie 2007 transport zebranej odzieży i sprzętu górskiego wyruszy wraz z pracownikami Fundacji Czarodziejska Góra do Pokhary w Nepalu.
Nepal żyje z turystyki. Większość kobiet z tego kraju nie ma możliwości pracy. Szanse na zdobycie wykształcenia i zawodu są nikłe: 85% wiejskich młodych kobiet nie potrafi czytać i pisać. Ograniczone możliwości kształcenia kobiet zamykają im drogę do rozwoju osobistego
i zawodowego.
Poprzez udział w projekcie edukacyjno-szkoleniowym nepalskie dziewczyny z terenów wiejskich otrzymają wiedzę niezbędną do pracy w turystyce. Będą uczyć się podstaw angielskiego, ale przede wszystkim pracy w trudnym górskim terenie – poruszania się na lodowcu, organizowania życia i wspierania uczestników wypraw wysokogórskich.
Mówi Ewa Konczal z Fundacji Czarodziejska Góra: Pomysł wsparcia nepalskich kobiet dojrzewał powoli. Do jego realizacji zmotywowali nas uczestnicy naszych zajęć rehabilitacyjno-wspinaczkowych. Po każdym pokazie slajdów z Alp czy Patagonii proszą o więcej nowych gór
i twarzy. Do Nepalu jedziemy również dla nich - by po powrocie dzielić się górami i inspirować do realizacji ich marzeń.
Mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler: Być może jest to pierwsza polska górska wyprawa w Himalaje, której celem jest edukacja innych. To wyjątkowa inicjatywa. Góry pomagają mi pokonywać własne trudności i spełniać swoje marzenia. Tym bardziej cieszę się, że mogę podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc innym w przesuwaniu ich horyzontów. Pokazać, że to naprawdę możliwe.
Powodzenie projektu zależy od ilości zgromadzonego sprzętu wspinaczkowego (buty plastikowe typu skorupy, raki, czekany, uprzęże, sprzęt asekuracyjny, plecaki, namioty, liny) oraz odzieży (turystyczna odzież zimowa, kurtki puchowe, polary, kurtki przeciwdeszczowe, ochraniacze, bielizna termoaktywna).
Zbiórka ekwipunku odbywa się w sklepach HiMountain w na terenie całego kraju, w których znajdują się specjalnie przeznaczone do tego celu i oznakowane pojemniki.
Lista sklepów gdzie można oddawać sprzęt na stronie www.himountain.pl
2007-10-12
(kg)