facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-11-22
 

Polskie kino na 11. KFG

Polskie obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmowego na 11. KFG.

Czternaście produkcji znajdzie się w Konkursie Filmu Polskiego na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim, który odbędzie się w dniach od 6 do 8 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Spośród nich pięć obrazów stanie do rywalizacji z najlepszymi światowymi filmami w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Tegoroczny konkurs filmowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego cieszył się dużym zainteresowaniem twórców – w sumie do konkursu zgłoszono trzydzieści filmów. Ostatecznie w głównej festiwalowej rozgrywce walczyć będzie czternaście rodzimych produkcji.Obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego 11. KFG:

Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabrielski
Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński
D5S, 5 min, reż. Piotr Kabat
Dzień dobry, cześć, 8 min, reż. Andrzej Szypulski
Hanka, 12 min, reż. Jakub Brzosko
Łojanci, 6 min, reż. Konstanty Strzelski
Nanga Parbat Tragedy – Przerwana Wyprawa, 30 min., reż. Jerzy Zinczuk
Rambo, 3 min, reż. Wojtek Kozakiewicz i Jacek Matuszek
Rjukan Ice Paradise, 13 min, reż. Jan Wierzejski
Szchara, 34 min, reż. Andrzej Żak
Wypłukani, 10 min, reż. Monika i Grzegorz Badurscy

Pięć produkcji z finałowej czternastki weźmie udział w odbywającym się równolegle Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Tu stawką będzie Grand Prix KFG 2013.

Polskie produkcje w Międzynarodowym Konkursie Filmowym:

Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
Koledzy wspinacze mówili o nim „Słoń”, bo był silny i uparty. Subiektywny portret Artura Hajzera, jednego z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów, rysuje jego żona Izabela.

Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
Sarah Ridgway jest walijską biegaczką specjalizującą się w trudnych biegach górskich. Jej miłość do ekstremalnych warunków, zarówno pogodowych jak i technicznych, zaowocowała pobiciem kobiecego rekordu świata w szybkości pokonania klasycznej linii Snowdon Horseshoe. Sarah opowiada o swojej motywacji i miłości do biegów górskich na tle niezwykłych widoków Północnej Walii.

Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabrielski
Negatyw jest obrazem, w którym będzie można zobaczyć ludzi podążających za swoją pasją, dla których narty to sposób na życie. Film nawiązuje do folkloru zakopiańskiego, zawiera dużo symboliki i akcentów górskich. Dzięki tym elementom w filmie zostały pokazane możliwości i warunki do uprawiania freeskingu oraz freeridu w Polsce, które nie są wykorzystywane. Zawodnicy: Szczepan Karpiel, Jan Krzysztof, Paweł Urbaś i inni.

Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
Austriacka himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner w 2012 zakończyła swoją przygodę ze zdobyciem Korony Himlajów. Jej ostatnim ośmiotysięcznikiem był jeden z najtrudniejszych szczytów świata czyli K2. Film opowiada historię wyprawy - wśród partnerów Gerlinde znalazł się Dariusz Załuski, który postanowił udokumentować to wydarzenie.

Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński
"To nie tylko wspinaczka lodowa, to jest jak wspinaczka pod serakami, trzeba naprawdę mieć głowę na karku." - Will Gadd Kilka lat po odkryciu, przez Willa Gadda, jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls, Anglik Tim Emmett, wraz ze Słoweńcem Klemem Premrlem, próbują swoich sił na dziewiczej drodze ospitowanej przez Willa Mayo i Chrisa Geislera. Drogę nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11, najtrudniejszą dotychczas drogę lodową na świecie. Film ten podąża za elitą wspinaczy, gdy walczą z sufitem lodowym w miejscu, które przeciąża zmysły. "... ten wyciąg dzisiejszy jest najtrudniejszą drogą jaką kiedykolwiek zrobiłem na dziabkach." - Tim Emmett.

W Konkursie Filmu Polskiego, oprócz I Nagrody, przyznana zostanie także II Nagroda. Natomiast spośród filmów startujących w obu konkursach zostanie wybrana Nagroda Publiczności, jury przyzna także specjalne wyróżnienia dla najlepszego filmu stricte wspinaczkowego i filmu o tematyce freeride’owej (tegoroczna nowość).

Filmy oceniać będzie jury pod kierunkiem reżysera i operatora Jerzego Surdela. W jurorskim składzie znajdą się również: Martyna Wojciechowska, Marcin Koszałka i Krzysztof Wielicki.

Więcej o zakwalifikowanych filmach, w tym opisy i godziny pokazów, znajdziecie na stronie organizatora: www.kfg.pl.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com