facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-27
 

Polscy himalaiści zmierzają na podbój Annapurny

Ekipa Polish Annapurna IV Expedition po wielu trudach związanych z dopięciem budżetu i organizacją śmigłowca, właśnie przebywa w bazie w Himalajach, skąd niebawem wyruszy na podbój południowo-zachodniej ściany Annapurny IV.Polscy Himalaiści wyprawę zaczęli od aklimatyzacji w Alpach, która przebiegła niezwykle pozytywnie o czym wspinacze napisali na swoim FBuku: 

"Przed chwilą zjechaliśmy z wysokości 3800m n.p.m.  Aklimatyzacja przebiegła zgodnie z planem. Lekki szum w naszych głowach ustąpił do następnego liofilizowanego śniadania. Dwa dni spędzone na tej wysokości pozwolą nam przetrwać pierwsze dni po lądowaniu w  bazie pod AIV (4500m n.p.m.) Alpy jak zwykle kokietują festiwalem chmur i skalnych turni, ciężko jest im się oprzeć :)" 
Po aklimatyzacji alpiniści skierowali się w stronę Kathmandu, gdzie do ostatniej chwili żaden z nich nie wiedział co się wydarzy. Pojawiające się problemy ze śmigłowcem, sytuacja polityczna w Nepalu, ciągle rosnące koszty wyprawy  stawiały pod wielkim znakiem zapytania dalsze działania teamu.

"Dopytujecie nas o śmigłowiec i cenę. Sprawa nie jest prosta i na chwilę obecną sami nie wiemy do końca na czym stoimy. W Nepalu jest problem z paliwem w związku z różnymi zawirowaniami, a jego cena na czarnym rynku wzrosła w dniu naszego wylotu o kolejne 20%. Jutro mamy zaplanowane spotkanie, po którym mamy nadzieję wiedzieć coś więcej." - czytamy na FBuku polskiego zespołu. W następnych dniach sprawa okazała się jasna:

"Permit (pozwolenie) na AIV jest. Negocjacje ze śmigłem zakończone pomyślnie. Więc... Jutro rano fruniemy do bazy! Iiihaaaaaa!!!! " z radością ogłosił Marcin Tomaszewski. 
Dzień później polscy himalaiści wylecieli do bazy głównej, aby rozbić obóz i zacząć wspinaczkę na szczyt Annapurny. Czy uda im się zdobyć południowo-zachodnią ścianę? Jakie jeszcze problemy napotkają na swojej dalszej drodze wspinacze? Polecamy śledzenie wyprawy na  https://www.facebook.com/PolishAnnapurnaIVExpedition2015 gdzie znajdziecie ciekawe relacje i zdjęcia prosto z Himalajów, a my mocno trzymamy kciuki za Polska ekipę w skład której wchodzą wybitni wspinacze Janusz Gołąb, Marcin 'Yeti' Tomaszewski i Michał Król. 

Przypominamy: Annapurna IV (7525 m) to jeden ze szczytów Himalajów, na którego wejście jak do tej pory wybrały się tylko dwie mało zaawansowane ekspedycje, z których żadna nie osiągnęła zamierzonego celu. Projekt wytyczenia nowej drogi na południowo-zachodnim filarze Annapurny IV powstał w głowach nie tylko aktualnych uczestników wyprawy, ale również najważniejszych osobistości polskiego himalaizmu (m.in. Janusza Majera, wybitnego himalaisty). Wyprawa ta jest jednym z najważniejszych projektów zaplanowanych na rok 2015 przez Polski Związek Alpinizmu.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com