facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-30
 

Polscy goście VII Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Obok gwiazd zagranicznych na scenie VII Krakowskiego Festiwalu Górskiego wystąpią również nasi wspinacze. Zobaczymy czołówkę polskich himalaistów, wspinaczy wielkościanowych i skałkowych.
Blok „Polscy goście KFG” otwiera nasza czołowa himalaistka Kinga Baranowska, mająca na swoim koncie wejścia na sześć ośmiotysięcznych szczytów. Po raz pierwszy przekroczyła barierę 8000 m w 2003 roku, zdobywając Cho Oyu (8201 m). W 2006 roku był Broad Peak (8047 m), a rok później Nanga Parbat (8125 m). Przełomowy okazał się dla niej rok 2008, kiedy jako pierwsza Polka w świetnym stylu dokonała wejść na dwa ośmiotysięczniki: Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8156 m). W tym roku, znów jako pierwsza Polka, weszła na trzeci szczyt świata - Kangchenjungę
(8586 m). Swoje wejście zadedykowała Wandzie Rutkiewicz, która na stokach tego właśnie szczytu zaginęła w 1992 roku.

Świat gór, ale już innej – kirgiskiej strony - prezentować będą dwa zespoły. Pierwszy zespół (krakowsko-wrocławski) w składzie: Wojciech Ryczer, Rafał Zając i Michał Kasprowicz opowie o eksploracyjno-wspinaczkowej wyprawie w trudno dostępne pasmo górskie - Zachodni Kokszał Tau - leżące na pograniczu kirgisko-chińskim. Owocem działalności zespołu były dwie nowe drogi: Z-K (D+, 600 m) na Piku Plaza 4912 m oraz Nordic Walking (AI5/5+, M4 z miejscem M5, 1000 m) na dziewiczym Piku Granitsa 5370 m.

W tym samym czasie działała w Kirgistanie wyprawa Tien-Shan Kokshaal Too Range Expedition 2009, w skład której weszli Michał Król i Andrzej Sokołowski. Jej celem było poprowadzenie drogi mikstowej na Piku Mińsk (ok. 5200 m). Niestety, z powodu kontuzji Michała Króla, zespołowi nie udało się tej drogi dokończyć. O okolicznościach wypadku i przerwaniu akcji już na grani szczytowej opowiedzą wspinacze na zbliżającym się KFG.

Natomiast krakowianie Wojciech Kozub, Krzysztof Starek i Marcin Michałek wspominać będą wspinaczkę na dziewiczą, północną ścianę szczytu Ombigaichen 6573 m, znajdującego się w otoczeniu doliny Nare w Nepalu.

Bohaterem wspinaczki wielkościanowej będzie Adam Pustelnik. Łodzianin poprowadził w tym roku legendarną, 6-wyciągową Silbergeier (8b, 200 m) autorstwa Beata Kammerlandera, znajdującą się szwajcarskim paśmie górskim Rätikon. Dodajmy, że Silbergeier jest jedną z najtrudniejszych wielowyciągówek świata; należy do tzw. Trylogii Alpejskiej (obok End of silence 8b+ Thomasa Hubera i Kaisers neune Kleider 8b+ Stefana Glowacza). Podczas 7. KFG Adam opowie także o swoim jesiennym pobycie w Indian Creek, skąd przywiózł między innymi Ruby’s Cafe 5.13-,
pokonaną w stylu Flash (najtrudniejsza tradycyjna droga pokonana przez Polaka w tym stylu).

Wspinaczka sportowa to zdecydowanie domena dwóch wspinaczy, którzy niewątpliwie polskie wspinanie wprowadzili na wyższy poziom – europejskie 9a.

Przełomem było poprowadzenie przez Łukasza Dudka drogi Martin Krpan 9a na słoweńskiej ścianie Mišja Peč w Ospie. Takie trudności powtórzył potem jeszcze raz, przechodząc linię Underground we włoskim Arco (Massone). Miniony sezon był przełomowy dla Łukasza i jednocześnie dla polskiego wspinania również w dziedzinie onsajtu. Łukasz pokonał w tym stylu linię El chorreras o la belle inconue 8b/b+ w Rodellar.

Obok Łukasza na festiwalu zaprezentuje się również nasz drugi pogromca trudności 9a, Mateusz Haładaj. Premierą w tym stopniu była dla Mateusza droga Erfolg ist trainierbar reclimbed w austriackim Adlitzgraben, którą pokonał latem tego roku. Jesienią do kolekcji „dziewiątek” dodał jeszcze Los Inconformistas w Rodellar. Na koncie Mateusza znajdziemy poza tym pokaźny zestaw dróg spod znaku 8c+, na czele z tą najsłynniejszą – Biographie we francuskim Céüse.

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu zobaczymy także dwa pokazy specjalne.

Pierwszy - Odchodząc od sati. Opowieść o podróżach życia – poświęcony będzie wybitnemu polskiemu himalaiście Piotrowi Morawskiemu, tragicznie zmarłemu na Dhaulagiri w kwietniu tego roku. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska.

Druga odsłona specjalna – Wyprawa na Nanda Devi East (7424 m) – 70 lat polskiego himalaizmu – to opowieść o tegorocznej wyprawie polskich alpinistów w indyjskie Himalaje, wyprawie, która odbyła się w rocznicę zdobycia przez Polaków dziewiczego wierzchołka Nanda Devi East w 1939 roku. Interesującym elementem pokazu będzie prezentacja oryginalnego materiału filmowego z wyprawy w 1939 roku, odnalezionego w Londynie po kilkudziesięciu latach poszukiwań.

Termin: 4-6 grudnia 2009
Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27.


Organizatorzy Festiwalu:
TKN Wagabunda, Wspinanie.pl, Góry, Ravenoutdoor

Partnerzy Festiwalu:
Społeczna Agencja PR, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Wysokogórski Kraków

Patroni Honorowi Festiwalu:
Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki,
Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Uniwersytet
Ekonomiczny w Krakowie

Patroni Medialni Festiwalu:
Radio ESKA, Interia.pl, PKP Przewozy Regionalne, NATIONAL GEOGRAPHIC Traveler, TVP
Kraków, Miesięcznik MANKO, Magazyn Górski, Magazyn Podróżników Globtroter, NPM
Magazyn Turystyki Górskiej, Góry, Modny Kraków, Klub Podróżników Śródziemie
Patroni Wspierający Festiwalu: MM Kraków, Miasto Kobiet, climb.pl, Filmtrack.pl,
Dlastudenta.pl, Na Ratunek, espronet.com, wspinaczki.pl, KULTURAtka.pl, redPoint.pl,
stopklatka.pl, Radiofonia, Kurier UEK, www.krakow.pl, Poza Trasą, www.4outdoor.pl

Strona Festiwalu: www.kfg.pl
 Kinga Baranowska w bazie pod Kangchenjungą
 Mateusz Haładaj na drodze Erfolg ist trenierbar reclimbed 9a (fot. Ela Miśkiewicz)
 Łukasz Dudek na drodze Martin Krpan 9a (fot. Mariusz ?Butcher? Majer)
 Adam Pustelnik na pierwszym wyciągu Silbergeier 8b (fot. Tonny Cappucino)
 Rafał Zając z Wojtkiem Ryczerem na północnym wierzchołku Piku Plaza (fot. arch. Rafał Zając)
 
 Piotr Morawski
 Ekipa Nanda Devi East Expedition 2009
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com