facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-06-24
 

Polacy weszli na Nanga Parbat - oficjalny komunikat

Komunikat biura prasowego projektu "Polski Himalaizm Zimowy" o zdobyciu szczytu Nanga Parbat (8126 m) w Himalajach przez wyprawę unifikacyjną Polskiego Związku Alpinizmu.
W środę 23 czerwca o godzinie 13.20 czasu pakistańskiego Artur Hajzer - kierownik i Robert Szymczak - lekarz wyprawy zdobyli szczyt Nanga Parbat (8126 m).
Doświadczeni polscy himalaiści wykorzystali pierwsze dni pogody, po totalnym załamaniu, i dzięki dobrej aklimatyzacji weszli na szczyt. To szósty ośmiotysięcznik Hajzera, i drugi po Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) zdobyty z Robertem Szymczakiem.

Z ekipy szturmowej na Nanga Parbat musieli wycofać się Robert Kaźmierski i Jarek Gawrysiak. Młodzi wspinacze byli zbyt wyczerpani przedzieraniem się przez śnieg do kolejnych obozów. Warunki były bowiem niezwykle trudne. Wcześniej przez kilka dni śnieg padał non stop. Jak donosił jeszcze z bazy Artur Hajzer: „Towarzyszy nam ciągły szum lawin. Łamią się maszty w bazowych namiotach”.
W takich warunkach trudno wyjść z namiotu, a co dopiero prowadzić akcję w ścianie. Droga Kinshofera wymaga poręczowania, a teraz poręczówki leżą pod warstwą śniegu.Nanga Parbat (8125 m) droga Kinshofera, fot. P. Snopczynski

Efektem mocnego opadu była też potężna lawina z grani Mazeno. Jej podmuch zmiótł bazę Polaków pod Nanga Parbat. Zniszczona została mesa, kuchnia, namiot satelitarny, połamane zostały maszty  większości namiotów. Niektóre części wyposażenia poleciały na 300 metrów od bazy.
Podobne zniszczenia były w położonych w pobliżu obozach wyprawy włosko-polskiej Simone La Terra - Paweł Michalski oraz Amerykanki Cleo Weidlich.


Baza po przejściu podmuchu lawiny

Po bezpiecznym zejściu Hajzera i Szymczaka do niższych obozów, do szturmu ruszą kolejne zespoły. Celem wyprawy jest bowiem nie tylko zdobycie szczytu, ale i doświadczenia w górach wysokich przez większa grupę młodych himalaistów.
Atak na wierzchołek Nanga Parbat jest bowiem fragmentem wielkiego projektu sportowego stawiającego sobie za cel wyselekcjonowanie i przygotowanie zespołu wspinaczy, którzy w najbliższych sezonach zimowych zaatakują pięć niezdobytych jeszcze zimą ośmiotysięczników (w tym drugi najwyższy szczyt świata K2 - 8611 m n.p.m.).
Projekt wspierają Polski Związek Alpinizmu, Ministerstwo Sportu i Fundacja Jerzego Kukuczki. Patron medialny - Sport.pl

Informacje dodatkowe.

Na 9 ośmiotysięczników zdobytych dotąd zimą, na ośmiu pierwsi stanęli Polacy. Dopiero w 2009 zespół włosko-kazachski Moro-Urubko przełamał - zdobywając Makalu (8463) - monopol biało-czerwonych na zimowe triumfy.

Skład wyprawy kwalifikacyjnej:
Artur Hajzer - twórca projektu, kierownik wyprawy
Jacek Czech - KS Kandahar / KW Katowice (z powodów rodzinnych musiał wrócić do Polski)
Aleksandra Dzik - KS Kandahar
Rafał Fronia – Sudecki KW
Jarosław Gawrysiak – UKA Warszawa
Aleksander Grządziel – KW Jastrzębie
Marcin Kaczkan – KW Warszawa
Robert Kaźmierski – KW Wrocław
Jerzy Natkański – KW Warszawa
Piotr Snopczyński – KW Wrocław
Robert Szymczak – KW Trójmiasto
Ireneusz Waluga – KW Jastrzębie

Więcej o wyprawie i zdjęcia znaleźć można na:

www.polskihimalaizmzimowy.pl
http://polskihimalaizmzimowy.pl/pages/posts/unifikacyjna-wyprawa-pza-na-nanga-parbat-i-gasherbrumy-2010-14.php

Informacja o Nanga Parbat (8126 m)

Położony na zachodnim krańcu Himalajów Nanga Parbat charakteryzuje się najwyższym względnym wzniesieniem na świecie. Od oddalonej zaledwie 20 km doliny Indusu, wypiętrza się na wysokość prawie 7 km. Szczyt obrywa się trzema imponującymi ścianami Rupal, Rakhiot i Diamir. Pierwszym zdobywcą był Austriak Herman Buhl (3 lipca 1953). Pierwsze polskie wejście: Zygmunt Heinrich, Sławomir Łobodziński, Jerzy Kukuczka (13 lipca 1985). Zimą nie zdobyty.

Z poważaniem
Biuro Prasowe Projektu PHZ 2010-2015
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com