facebook
 
baner
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
baner
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-11-01
 

Polacy uwięzieni na Grossglocknerze

Nie żyje jeden z trzech Polaków, uwięzionych na zboczu lodowca Grossglockner w austriackim Tyrolu.
Nie żyje jeden z trzech Polaków, uwięzionych na zboczu lodowca Grossglockner w austriackim Tyrolu. W ścianie lodowca znajdują się nadal dwaj alpiniści z Polski. Mimo fatalnej pogody austriaccy ratownicy wznowili rano akcję poszukiwawczą. Po kilku godzinach musieli ją jednak przerwać.
Ciało 52-letniego alpinisty z Polski znaleziono w niedzielę [31.10.2010 - przyp. autor] wieczorem na zboczu lodowca – poinformowały służby ratunkowe. Mężczyzna zmarł w wyniku wychłodzenia. Ratownicy wykluczyli, że Polak zginął w wyniku tragicznego wypadku. Akcja ratunkowa prowadzona jest w skrajnie trudnych warunkach pogodowych. Na wysokości prawie 4 tysięcy metrów porywy wiatru przekraczają 100 km/h.
Polacy znajdują się prawdopodobnie 100 metrów poniżej wierzchołka szczytu i musieli już drugą noc spędzić w ścianie. W nocy w rejonie, w którym zaginęli Polacy, spadło pół metra świeżego śniegu. Nadal niemożliwe jest włączenie do akcji śmigłowca.
O dramacie zawiadomili austriackich ratowników koledzy zaginionych, dwaj wspinacze, którzy ze względu na złą pogodę postanowili zostać w schronisku. Alpinista Piotr Pustelnik powiedział w TVP Info, że gwałtowne działanie może się okazać niebezpieczne dla wspinaczy, gdyż po dwóch biwakach są oni zapewne wychłodzeni. Zdaniem Pustelnika, każda próba gwałtowniejszego poruszenia alpinistów może spowodować, że zimna krew, która płynie w obwodowych naczyniach krwionośnych, może spłynąć w okolice serca i wywołać zawał.
Grossglockner to najwyższy szczyt Austrii, w Wysokich Taurach (Alpy) o wysokości 3798 m n.p.m

Źródło: TVP Info
 Grossglockner (fot. grossglockner.at)
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2018-01-18
GÓRY
 

Piramida żywieniowa himalaisty

Komentarze
0
 
Maciek Szopa
 
2018-01-18
GÓRY
 

Wyprawa na K2 - Polacy poręczują do Obozu II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-01-17
GÓRY
 

SUPERŚCIEK – klasycznie i zimowo

Komentarze
0
 
Maciek Szopa
 
Maciek Szopa
 
2018-01-15
GÓRY
 

Wieści z K2 - akcja górska rozpoczęta

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com