facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-01-03
 

Początki narciarstwa z Muzeum Tatrzańskim

5 stycznia o godzinnie 18:00 w zadaszonej części miasteczka H&M Loves Zakopane znajdującego się na Placu Niepodległości odbędzie się spotkanie, które przeniesie uczestników do zamierzchłych czasów początku narciarstwa.

O pierwszych narciarzach w Tatrach Polskich, pierwszych zawodach narciarskich, „wyrypach narciarskich", dawnej modzie narciarskiej, Mariuszu Zaruskim, Stanisławie Barabaszu opowie Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Fot. arch Muzeum Tatrzańskie

 „Wokół telemarku, skijorzy, łuku z oporu i świata dawnych nart" to tytuł prezentacji multimedialnej, która przybliży słuchaczom początki "białego szaleństwa" w Tatrach. Czasy, kiedy pierwsze próby użycia nart przeprowadzili w Tatrach i w okolicach Zakopanego pionierzy narciarstwa: Stanisław Barabasz, Mariusz Zaruski, Stanisław Zdyb, Józef Oppenheim i inni. Dzięki nieznanym dotychczas filmom i zdjęciom prezentacja przeniesie widzów do czasów, kiedy narciarzy nazywano "skijorzami" lub "spuscocami". W tej narciarskiej opowieści sprzed ponad 100 lat nie zabraknie oczywiście kobiet. I pierwszych górali, jeżdżących na "Ski", jak Klemens "Klimek" Bachleda, czy Stanisław Gąsienica-Byrcyn. Nie zabraknie epickiej historii o zjeździe na nartach z Zawratu z 1907 r. i o tym, jak kiedyś Józef Oppenheim spadał z zawrotną prędkością w Babie Nogi - wielki żleb, spadający z Kamienistej na północ.

Na spotkanie z historią narciarstwa zaprasza Muzeum Tatrzańskie oraz przyjaciele miasteczka, czyli:
Sponsor główny: H&M
Producent wykonawczy: Portobello Group
Partner: Biuro Promocji Zakopanego
Obsługa PR: Agencja Joy Ride
Partnerzy Medialni: Skionline.pl, Infogram, program „Pod Tatrami”, RMF FM, Aktywni.pl, Muzodajnia.pl, Tygodnik Podhalański.

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com