facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-11-23
 

Plein Sud na Grandes Jorasses dla Brytyjczyków

16 listopada doborowy zespół brytyjski Matt Helliker i Jon Bracey dokonał prawdopodobnie drugiego przejścia Plein Sud (900 m, VI, WI4+/5 R, M6+) na południowej ścianie Grandes Jorasses.
Ww. ściana Grandes Jorasses nie słynie z krótkiego podejścia. Brytyjczycy podchodzili pod drogę około siedem godzin - głęboki śnieg, morena, seraki, mokre płyty... i inne górskie przeciwności.
 
Po biwaku wystartowali o 3.30, aby jeszcze w cieniu pokonać pierwsze 650 metrów ściany. Plein Sud rzadko ma odpowiednie warunki do bezpiecznej wspinaczki. Oferuje delikatne mikstowe i lodowe wspinanie. Linia kontrowersyjnie kończy się około 60 metrów poniżej grani Tronchey, z powodu terenu, który nie jest możliwy do przejścia bez użycia spitów.
 
 
Matt i Jon mieli w planach przedłużenie Plein Sud do grani, a następnie do szczytu Grandes Jorasses. Jednak na ostatnim stanowisku, zdali sobie sprawę, że pierwsi zdobywcy podjęli słuszną decyzję co do zjazdu. Teren poniżej grani oferował pokaźną liczbę luźnych bloków, które mogłyby spaść na stanowisko.
 


Jon Bracey w górnej części drogi. Fot. Matt Helliker
 
W tej sytuacji postanowili zjechać wzdłuż wcześniej pokonanej drogi. Poniżej ich komentarz na temat przejścia:
 
„Jest to jedna z tych dróg, na których warunki są rzadko spotykane. Przedłużenie Plein Sud do szczytu będzie wymagało o wiele lepszych warunków niż my napotkaliśmy. Jednakże droga oferuje i tak fantastyczne wspinanie. Dziękujemy autorom pierwszego przejścia ( Sergio De Leo, Michel Coranotte, Marcello Sanguineti, Maro Appino).”
 
Plein Sud zostało wytyczone 22 maja 2010 (900 m, VI, WI4+/5 R, M6+).

Źródło: ukclimbing.com
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com