facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-06-06
 

Plany polskich himalaistów - Manaslu i Gasherbrumy

8 czerwca Artur Hajzer i Marcin Kaczkan wyruszają na wyprawę mającą na celu zdobycie dwóch ośmiotysięczników - Gasherbruma I i Gasherbruma II w jednym sezonie i jak najlepszym stylu. Z kolei Adam Bielecki we wrześniu planuje wytyczyć nową drogę na zachodniej ścianie Manaslu.


 Gasherbrum II, droga normalna. Z prawej strony ewentualny trawers do Gasherbruma I. Fot. Krzysztof Wielicki

Poniżej zapowiedź wyprawy piórem Artura Hajzera


Moim i Marcina Kaczkana celem jest zdobycie dwóch ośmiotysięczników Gaszerbrum I 8068 m i Gaszerbrum II 8035 m w jednym sezonie i w możliwie jak najlżejszym stylu oraz bez użycia tlenu z butli.


Droga klasyczna na Gasherbrum I. Fot. Krzysztof Wielicki

Oba szczyty należą do grupy tzw. niskich ośmiotysięczników i nieraz były zdobywane jeden po drugim, bez powrotu do bazy, a jedynie do obozu I. Nie dokonano natomiast pełnego trawersu masywów ze szczytu na szczyt łączącą je granią przez przełęcz Gaszerbrum Col 6400 m. Zakładamy jednak skromnie, że oba szczyty zdobywać będziemy drogami klasycznymi uznawanymi za normalne, a ewentualny trawers to trudna opcja zależna od warunków i naszej dyspozycji. Poza tym jedziemy dla podtrzymania formy i kontaktu z wysokością przed ewentualnymi wyprawami zimowymi w latach następnych. Wyprawa organizowana jest przez PZA, nie korzysta ze wsparcia publicznego czy dotacji Związku - finansowana jest z naszych własnych środków i sponsorów. Wyprawa odbywać się będzie w okresie od 8 czerwca do 3 sierpnia.


Artur Hajzer

Manaslu West Face Expedition 2013


Adam Bielecki planuje działać dwa miesiące (wrzesień, październik) na Manaslu, gdzie zamierza wytyczyć nową drogę (najlepiej w stylu alpejskim) na zachodniej ścianie. Adam zaprosił do udziału w projekcie trzech wspinaczy (m. in. Peter Hamor). Żaden z nich na razie nie potwierdził ostatecznie swojego udziału. Celem rezerwowym jest dziewiczy Thulagi Peak (7050 m). Adam na szczycie Broad Peak. Fot. Adam Bielecki

Źródło: pza.org.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com