facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-03-29
 

PKS-em po świecie - wystawa fotografii 3D

Galeria Fotografii DeKa i Galeria Drugiego Planu zapraszają na wystawę fotografii 3D członków Polskiego Klubu Stereoskopowego (PKS). Wernisaż odbędzie się w dniu 31 marca 2012 r. o godz. 15.00 w ramach Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2012.
Polski Klub Stereoskopowy (PKS) - historia najkrótsza:

Pierwsze pisane dokumenty o zamiarze zorganizowania polskiego ruchu stereoskopowego datowane są na połowę 2003 roku, choć sam pomysł pojawił się w głowach inicjatorów klubu, Kasi i Borysa Wasiuków, już wiele lat wcześniej. Na 12 listopada 2005 r. zaprosili do swojego warszawskiego mieszkania wszystkie znane im wówczas (głównie z internetu) osoby aktywne w dziedzinie trójwymiaru.

Na spotkaniu pojawiło się tylko kilka osób, które zgodnie postanowiły zorganizować ogólnopolski Klub 3D. Pierwszym zadaniem było założenie internetowego forum - najpierw na stronach gazeta.pl, potem specjalizowanego pod własną domeną (www.stereoskop.org.pl).


Forum szybko stało się centrum wymiany informacji i idei wszystkich zainteresowanych trójwymiarem. Dzięki opcji głosowania wybrano nazwę: Polski Klub Stereoskopowy. Tam też umawiano się na dalsze spotkania - Ogólnopolskie Weekendy Trójwymiarowe. Organizowano je w różnych punktach Polski, przy osobistym zaangażowaniu wielu uczestników. Podczas jednego z plenerów, dzięki gościnności p. Tomasza Chudego, właściciela Fotoplastikonu, można było zapoznać się z wnętrzem i szczegółami technicznymi tego warszawskiego zabytku.

Głównym zajęciem na plenerach było fotografowanie w stereo-3D, a wieczorami - oglądanie pokazów zdjęć i filmów trójwymiarowych, przygotowanych przez uczestników oraz udostępnionych przez znajomych stereoskopistów i kluby 3D z zagranicy. W międzyczasie można było też oglądać przywieziony sprzęt 3D, poczynając od zabytkowych aparatów i stereoskopów aż do najnowszych produktów oraz sprzętów 3D własnej produkcji (czego to ludzie nie wymyślą!). Były też prace uczestników w najróżniejszych technikach - stereopary, anaglify, a nawet tworzone na miejscu hologramy.

Cloud Gate w Millenium Park Chicago; fot.Konrad Seweryn
Po plenerze na Zamku w Kórniku zorganizowano otwartą wystawę fotografii 3D, cieszącą się długo wielkim zainteresowaniem zwiedzających, a członkowie klubu prowadzili fachowe kursy i warsztaty na tematy związane z fotografią trójwymiarową w kilku miejscach Polski.

Klubowe forum internetowe posiada dział Galerii 3D. Uczestnicy mogą tam prezentować swoje własne zdjęcia 3D i poddawać je pod ocenę bardziej zaawansowanych praktyków 3D. Dzięki temu Galeria 3D spełnia ważną funkcję w edukacji trójwymiarowej. Polski Klub Stereoskopowy jest ciągle niewielką organizacją, ale bez przerwy przyjmuje nowych członków z całej Polski.

Matterhorn z Gornergrat - Szwajcaria; fot.Borys Wasiuk
Już w pierwszym roku Klub skorzystał z możliwości dołączenia PKS do społeczności międzynarodowej - jest teraz pełnoprawnym członkiem International Stereoscopic Union (Międzynarodowego Stowarzyszenia Stereoskopowego), dzięki czemu korzysta z możliwości oglądania najlepszych pokazów 3D z całego świata oraz chwalenia się własnym dorobkiem. Członkostwo to umożliwia uczestniczenie w międzynarodowych konkursach fotografii 3D, także tych akceptowanych przez NSA (National Stereoscopic Association) i PSA (Photographic Society of America) - wpływowych organizacjach fotograficznych o światowym autorytecie.

W drodze do Manang - Nepal; fot.Maciej Samulski
Prezentowana na Festiwalu Podróżników „Rozjazdy 2012” wystawa „PKS-em po świecie” jest zbiorem zdjęć wykonanych przez członków Polskiego Klubu Stereoskopowego podczas ich własnych wędrówek wzdłuż i wszerz ziemskiego globu. Na czterdziestu anaglifach zobaczycie Państwo fascynujące obrazy z różnych stron świata, a dzięki technice obrazowania stereoskopowego będziecie mogli dosłownie wejść w zdjęcie i odbyć swoją wymarzoną podróż nie korzystając przy tym z żadnego środka lokomocji.

Pilotami tej niesamowitej wycieczki są autorzy prezentowanych zdjęć: Katarzyna i Borys Wasiuk, Maciej Samulski, Krzysztof Jakubczak, Mirosław Majcher, Jerzy Mazur, Konrad Seweryn, Dariusz Wypych, Krzysztof Ostrowski, Janusz Białas, Adam Piernikarczyk i Tomasz Bielawski.

Wystawa czynna do 30.04.2012 r.

WSTĘP WOLNY
!

 
Tekst: Tomasz Bielawski
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com