facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Piotr Hercog wyruszył w Himalaje. Cel - Tenzing Hillary Everest Marathon

Piotr Hercog, zawodnik Salomon Suunto Team wyruszył w Himalaje. Cel - Tenzing Hillary Everest Marathon – najwyżej rozgrywany maraton na świece.


Od 2003 roku w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya, którego to dokonano 29 maja 1953 organizowany jest bieg Tenzing-Hillary Everest Marathon.

 

Jest to najwyżej rozgrywany maraton na świecie. 42-kilometrowa trasa wiedzie spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Pomimo, że trasa Everest Marathonu generalnie wiedzie w dół to jednak zawodników czekają dwa wymagające podejścia. Całość przewyższeń to 2777 metrów w górę i 4579 metrów w dół.

Jeszcze nigdy na podium w klasyfikacji open nie stanęła osoba spoza Nepalu! O przełamanie dominacji Nepalczyków będzie w tym roku walczył Piotr Hercog – zawodnik Salomon Suunto Team.

 

 

 

Piotr Hercog, ubiegłoroczny zwycięzca Ice Baikal Marathon oraz tegoroczny zwycięzca Ultra Fiod – jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie na dystansie 100 mil, zakończył właśnie pierwszy etap przygotowań. Po powrocie z Patagonii, przez ostatni miesiąc przygotowywał się w Górach Stołowych i Tatrach, korzystając też z namiotu hipoksyjnego.

 

Piotrek w Himalaje wyleciał wczoraj wieczorem. Pierwszym przystankiem będzie Kathmandu, potem nocleg i od razu przemieszczenie się do Lukli. Po dwóch kolejnych dniach - w niedziele powinien zameldować się w Namche Bazar. I właśnie w okolicach Namche Bazar, Piotrek będzie się przygotowywał do startu, który nastąpi 29 maja.

 

„W Himalaje wylatuje dosyć wcześnie bo 3,5 tygodnia przed startem, a i tak nie mam pojęcia czy tak krótka aklimatyzacja wystarczy, żeby móc pobiec na 100% możliwości. Dla mnie to najważniejszy start w pierwszej części sezonu, ale mam nadzieje, że nawet jak nie wszystko pójdzie po mojej myśli to i tak przywiozę niesamowite wrażenia i przepiękne zdjęcia”

 

W zeszłym roku trasę Tenzing Hillary Everest Marathon najszybciej pokonał  Bed Bahadur Sunwar w 4:00.10. Za nim uplasował się ubiegłoroczny triumfator Bhim Bahadur Gurung – 4:03.14.

 

Najszybszym obcokrajowcem w Tenzing Hillary Everest Marathon był Polak Robert Celiński, który startował w tej imprezie czterokrotnie.  Rok temu Robert osiągnął czas 4h 24 min i  2 sekundy co dało mu piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

 

 

Będziemy informować o przygotowaniach Piotra do biegu. Zapraszamy tez do śledzenia jego Fan Page’a

https://www.facebook.com/piotrhercogsalomonsuuntoteam/?ref=ts&fref=ts

 

Tenzing Hillary Everest Marathon wystartuje 29 maja.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-08-31
BIEGI GÓRSKIE
 

Biegi w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-08-16
BIEGI GÓRSKIE
 

Fernando Elvira & The North Face

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-08-09
BIEGI GÓRSKIE
 

Wyzwania - Sudecki Trójkąt

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-07-11
BIEGI GÓRSKIE
 

Ekstremalny Skyrunning. Nowy wymiar biegania w polskich Tatrach?

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com