facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-07-26
 

Pierwsze wejście na Khunyang Chhish East

19 lipca Hansjorg Auer, Matthias Auer i Simon Anthamatten zdobyli Kunyang Chhish East, pokonując jego 2400-metrową ścianę. Szczyt ma 7400 metrów i jest jednym z najwyższych niezdobytych wierzchołków świata.

Główny wierzchołek Kunyang Chhish (7852) (21 pod względem wysokości szczyt na świecie) został zdobyty przez Polaków w 1971 roku. Jego mniejszy wschodni wierzchołek  posiada imponującą ścianę, na której zęby połamało sobie kilka doborowych zespołów.

5 czerwca do Islamabadu, bez Matthiasa (kontuzja kciuka) przyjechali Hansjorg i Simon. W połowie czerwca, pomimo kontuzji, dotarł jednak do nich Matthias, który z powodu braku wystarczającej aklimatyzacji nie brał udziału w pierwszym ataku.

Ze względu na załamanie pogody pierwsza próba zakończyła się na 7000 metrach. Następna próba odbyła się już w trzyosobowym zespole. 19 lipca wszyscy stanęli na wierzchołku.

Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze szczegółów przejścia.Khunyang Chhish East. Fot. arch. Hansjorg Auer


Khunyang Chhish East ze swoją niemal 2,5-kilometrową ścianą stanowił jeden z poważniejszych problemów pakistańskich gór. Pierwszymi, którzy podjęli próbę zdobycia ściany, był doborowy team: Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch i Grzegorz Skorek. W 2003 roku zaatakowali ścianę w stylu alpejskim, docierając w 30-godzinnym ataku do wysokości 6700 metrów. Złe warunki i załamanie pogody, po biwaku sprawiły, że jedynym sensownym wyjściem był odwrót.

3 lata później zjawili się tam Kanadyjczycy: Ben Firth, Rafał Sławiński, Eamonn Walsh i Ian Welsted. Dotarli oni do tej samej wysokości co Polacy.

300 metrów do wierzchołka zabrakło jeszcze tego samego sezonu Amerykanom. I to nie byle komu. Vince Anderson i Steve House utknęli na wschodniej grani. „Na prawo był masywny nawis, na lewo gładka ściana. Wobec braku sprzętu, złej skały, zimnego wiatr i ogólnego zmęczenia, zdecydowaliśmy się na odwrót”, pisał Steve House.

Źródło: altitudepakistan.blogspot.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com