facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pierwsze przejście wschodniej ściany Cerro Kishtwar

Zespół Hayden Kennedy (USA), Urban Novak (Słowenia), Manu Pellessier (Fracja) i Marko Prezelj (Słowenia) poprowadził na wschodniej ścianie tego szczytu drogę Light Before Wisdom (1200 m, ED+ 5.11 WI6 M6 A2).

Linia wejścia (zielona) i zejścia (żółta) z Cerro Kishtwar; fot. Marko Prezejl, źródło: planetmountain.comByło to dopiero trzecie wejście na Cerro Kishtwar 6173 m. Panowie wbili się w ścianę 5 października. Mimo początkowych wątpliwości, zmotywowani przez Prezejla, zdecydowali się na wspinaczkę wybraną wcześniej ścianą. Przeszli 300 metrów w skalnym terenie. Początkowe szybkie tempo spowolnił nieco opad śniegu. Udało im się wykopać wąską półkę, na której rozbili swoje dwa namioty. Nazajutrz po sprawdzeniu dwóch pierwszych wyciągów, które ubezpieczyli poprzedniego wieczora, ruszyli dalej w górę poprzez pola lodowe, długą rampę twardego lodu i teren mikstowy.fot. Marko Prezejl, źródło: planetmountain.comZmierzch przyszedł szybko i o 14.00 leżeli już w swoich śpiworach na niewielkiej półce wykopanej w śniegu. Trzeciego dnia, przy dobrej pogodzie, ukończyli wspinaczkę, po ciemku stając na szczycie, po czym rozbili namioty na wierzchołku. Na wierzchołku; fot. Marko Prezejl, źródło: planetmountain.comZjazdy i zejście ze szczytu zajęło im cały kolejny dzień. 


Warto dodać, że przed wejściem w ścianę Kennedy, Novak i Prezelj weszli na znajdujący się nieopodal szczyt Chomochior 6278 m południową granią (pierwsze przejście, 1400 m D+) , by się zaaklimatyzować. Chory Pellesier, przebywał wówczas w bazie. źródło: planetmountain.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Piotr Michalski
 
2016-07-22
GÓRY
 

Osterwa – Júlova Cesta

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-11
GÓRY
 

Chamomilla nad Żelaznymi Wrotami!

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-08
GÓRY
 

Zapowiadana Czerwcowa na Osterwie!

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-06-21
GÓRY
 

Nowa droga na Osterwie

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-22
GÓRY
 

Nowa droga na Grossglocknerze!

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com