facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pierwsze 9a OS?

Jak donosi Desnivel -  być może padło pierwsze 9a w styl onsight. Co najciekawsze, nie jest to przejście Adama Ondry, lecz mniej znanego Alexandra Megosa.
Niemiecki wspinacz Alexander Megos, wczoraj pokonał Estado Critico 8c+/9a. Linia padła niejako "przypadkiem". Początkowo Niemiec miał zamiar wstawić się w La Ramblę, ale zmienił plany.

Estado Critico
została obita przez Daniego Andrade, a pierwsze przejście należy do Ramona Juliana w 2004 roku. Wycena oscyluje wokół 8c+/9a. Na 8a.nu z jedenastu przejść, aż dziewięć głosów jest za 9a. Są dwa za 8c+. Mowa tu o Patxim Usobiadze oraz... Adamie Ondrze, który dał drodze 8c+ z komentarzem "NEVER 9a, 3.go".

W 2010 Adam Ondra podczas prowadzenia Golpe de Estado 9b urwał jeden z chwytów, podnosząc wycenę do "pewnego 9a".Alex na Pure Imagination. Fot. Peter Würth

Alexander nie był bardzo znanym wspinaczem, aczkolwiek to nie znaczy, że jest słaby.  W ciągu swojego ostatniego tripu w Stanach - trawającego 121 dni - przeszedł 135 dróg i baldów o trudnościach 8a/8A i wyżej.

W ciągu jednego dnia w Hueco Tanks sieknął Power of Landjager (8A), Flower Power (8A), The Full Monty (8A+), Crown of Aragorn (8B) i Crown Royale (8B).

W Red River Gorge przeszedł flashem Pure Imagination 8c+ (przecenione z 9a), a na The Fly 5.14d potrzebował czterech dni pracy.

Niestety studiując przejścia Alexandra nie znajdziemy żadnych 9a+ RP, 9b RP, 8c OS lub 8c+ OS. Przy takich przejściach wydaje się, że raczej wspinacz powinien mieć odpowiednią piramidkę przejść. Być może w najbliższym czasie odbędzie się gorąca "debata" w środowisku na ten temat.

Źródło: ukclimbing.com, desnivel.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com