facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Pierwsza część wyprawy Andrzeja Bargiela - Pamir zdobyty!

Andrzej Bargiel zaliczył już trzy z pięciu szczytów zaliczanych do Śnieżnej Pantery. W pierwszej kolejności popularny Jędrek postanowił rozprawić się ze szczytami leżącymi w paśmie Pamir na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu. Drugiego sierpnia zaliczył udaną akcję szczytową, zdobył i zjechał z najtrudniejszego wyzwania Śnieżnej Pantery - Piku Ismaila Samaniego 7495m n.p.m. Całość zajęła Andrzejowi około 28 godzin. 


Nasz dzielny himalaista walkę z rekordem przejścia wszystkich najwyższych szczytów byłego ZSRR rozpoczął 16 lipca zdobywając Pik Lenina, następnie Pik Korżeniewskiej. Wczoraj około 9.40 stanął na Piku Samaniego, spędzając łącznie 18 dni na walce o piękna odznakę. Obecnym rekordzistom, panom Urubku i Mołotowowi zdobycie wszystkich wymaganych szczytów zajęło łącznie 42 dni. 

 

 

(Najwyższy szczyt Pamiru Pik Ismaela Samaniego)

 


(Rejony Piku Lenina, Pamir fot. Baburkhan )

 

 

Kolejne 2 brakujące szczyty leżą w paśmie Tienszan. Najwyższy w całym paśmie Pik Pobiedy liczy 7439 m n.p.m. Pierwsze wejście zaliczył Witalij Abałakow w 1956 roku.

 


 (Pik Pobiedy)

 

    Na deser najniższy ze wszystkich pięciu szczytów. Władca niebios Chan Tengri. O tym jak niebezpiecznym jest szczytem przekonał się polski duet Grzegorz Skorek i Janusz Gołąb.W 2004 wspinali się północną ścianą, w trakcie załamania pogody i wycofu życie stracił śp.Grzegorz Skorek.


(Chan Tengri)

 

Patrząc na niesamowite tempo realizacji projektu możemy spodziewać się, że rekord padnie łupem dzielnego polaka. Jędrek trzymamy kciuki za bezpieczny powrót i realizacje swoich celów!Kamil Herchel

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com