facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-20
 

Pierra Menta - kultowe zawody w skialpinizmie

Uznawane za najtrudniejsze i najbardziej wyczerpujące na świecie zawody w narciarstwie wysokogórskim. Nazywane „największym świętem skialpinizmu na świecie”, oraz „Tour de France narciarstwa wysokogórskiego”. 

Opracowanie: Agnieszka Szymaszek

Zdjęcia: Piotr Musiałowski, Lorenzo Scandrolio (ALP)

Chyba każdy wyczynowy skialpinista myśli (marzy lub konkretnie planuje) o udziale w Pierra Menta.

Organizowane są w rejonie miasteczka Arechês Beaufort we Francji, nieopodal Albertville. To odbywający się w wysokogórskim terenie czterodniowy maraton na nartach, w czasie którego zawodnicy pokonają 10 000 metrów przewyższenia.


Fot. Lorenzo Scandrolio (ALP)Nazwa zawodów pochodzi od szczytu Pierra Menta o charakterystycznym kształcie, wokół którego przebiega część tras. Najważniejszym chyba miejscem w czasie trwania zawodów jest szczyt Grand Mont, na którym gromadzi się prawie 4 tysiące kibiców.

Pierwsze zawody odbyły się w 1986 roku, w kameralnej atmosferze – wystartowało w nich zaledwie 11 zespołów. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział aż 185 teamów męskich, 19 kobiecych, a także młodzi ski-alpiniści klasyfikowani w kategoriach juniorów, kadetów i espoir.
W zawodach od lat najlepsi są Francuzi, Włosi i Szwajcarzy. W czołówce są również Słowacy. W ubiegłym roku zwycięski team: Florent Troillet i Jornet Burgada Kilian pokonał trasę w czasie 9 godzin 34 minut i 8 sekund. Najlepszy zespół kobiecy: Francuzka Laetitia Roux i Szwajcarka Natalie Etzensperger przeszły ją w czasie 12 godzin 2 minut i 25 sekund.
Zawodnicy podkreślają jednak, iż wynik to nie wszystko. Liczy się sam udział w zawodach o niepowtarzalnej atmosferze, którą tworzą tysiące kibiców dopingujących narciarzy na wielu punktach trasy. Cała miejscowość żyje zawodami.


Trzeci dzień zawodów, na szczycie Grand Mont, 2008Pierwszymi Polakami, którzy wystartowali w Pierra Menta byli Piotr Konopka i Piotr Malinowski (1991). Od kilku lat polscy ski-alpiniści systematycznie co rok startują w Pierra Menta.

W tym roku zawody zorganizowane były po raz 24. Odbyły się w dniach 12–15 marca.

Więcej o wynikach Polaków...

W marcowym numerze GÓR znajdziecie więcej informacji o zawodach Pierra Menta oraz wypowiedzi uczestników. Zapraszamy do lektury: GÓRY, nr 3 (178) marzec 2009.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com