facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-04-05
 

Pieprz i wanilia (28 lutego-21 maja, Warszawa)

Przez wiele lat Elżbieta Dzikowska i Tony Halik zabierali zgromadzonych przed telewizorami widzów w fascynujące, egzotyczne podróże.


Podróże Elżbiety Dzikowskiej i Toniego Halika

Przez wiele lat Elżbieta Dzikowska i Tony Halik zabierali zgromadzonych przed telewizorami widzów w fascynujące, egzotyczne podróże. Prowadzony przez nich program Pieprz i Wanilia cieszył się wielką popularnością. Istniejące w czasach PRL ograniczenia, uniemożliwiały większości Polaków swobodne podróżowanie, a nieliczne filmy ukazujące inne kultury można było zobaczyć w telewizji posiadającej zaledwie trzy kanały. Dla milionów widzów program Pieprz i Wanilia stał się przysłowiowym oknem, przez który mogli spojrzeć na świat istniejący na innych kontynentach. Przybliżały go doskonałe filmy, nakręcone przez Toniego Halika głównie dla amerykańskich sieci telewizyjnych oraz pokazywane w programie, gromadzone przez lata zbiory etnograficzne. W 1998 roku większość tych przedmiotów została przekazana w darze Państwowemu Muzeum Etnograficznemu (224 eksponaty), pozostałe znalazły się w toruńskim Muzeum Podróżników im. Toniego Halika.

Na wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym pokazane jest około 300 obiektów (kolekcja warszawska, część toruńskiej oraz eksponaty pozyskane przez Elżbietę Dzikowską podczas jej podróży afrykańskich i azjatyckich odbytych w ostatnich latach). Ekspozycję uzupełnią niezwykłej urody zdjęcia wykonane przez kolekcjonerów w Ameryce, Azji i Afryce.

Tak jak dawniej w programie Pieprz i Wanilia zwiedzający będą mogli udać się w symboliczną podróż na różne kontynenty. Najpierw do Argentyny, gdzie zobaczą kulturę kreolską, potem do Brazylii, do amazońskich Indian, dalej poprzez region andyjski i Amerykę Centralną do Gwatemali, Meksyku i USA, potem do różnych krajów afrykańskich i azjatyckich.

Podczas trwania wystawy w Muzeum zostanie zorganizowanych szereg imprez towarzyszących - spotkanie z Elżbietą Dzikowską, pokazy filmów jej i Toniego Halika autorstwa, zajęcia dla różnych grup wiekowych dzieci, w których zostanie wykorzystany bardzo szeroki zakres tematyczny wystawy.

Teresa Walendziak

2006-04-5

(kg)
                          

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com