Podróże Elżbiety Dzikowskiej i Toniego Halika
Przez wiele lat Elżbieta Dzikowska i Tony Halik zabierali zgromadzonych przed telewizorami widzów w fascynujące, egzotyczne podróże. Prowadzony przez nich program Pieprz i Wanilia cieszył się wielką popularnością. Istniejące w czasach PRL ograniczenia, uniemożliwiały większości Polaków swobodne podróżowanie, a nieliczne filmy ukazujące inne kultury można było zobaczyć w telewizji posiadającej zaledwie trzy kanały. Dla milionów widzów program Pieprz i Wanilia stał się przysłowiowym oknem, przez który mogli spojrzeć na świat istniejący na innych kontynentach. Przybliżały go doskonałe filmy, nakręcone przez Toniego Halika głównie dla amerykańskich sieci telewizyjnych oraz pokazywane w programie, gromadzone przez lata zbiory etnograficzne. W 1998 roku większość tych przedmiotów została przekazana w darze Państwowemu Muzeum Etnograficznemu (224 eksponaty), pozostałe znalazły się w toruńskim Muzeum Podróżników im. Toniego Halika.
Na wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym pokazane jest około 300 obiektów (kolekcja warszawska, część toruńskiej oraz eksponaty pozyskane przez Elżbietę Dzikowską podczas jej podróży afrykańskich i azjatyckich odbytych w ostatnich latach). Ekspozycję uzupełnią niezwykłej urody zdjęcia wykonane przez kolekcjonerów w Ameryce, Azji i Afryce.
Tak jak dawniej w programie Pieprz i Wanilia zwiedzający będą mogli udać się w symboliczną podróż na różne kontynenty. Najpierw do Argentyny, gdzie zobaczą kulturę kreolską, potem do Brazylii, do amazońskich Indian, dalej poprzez region andyjski i Amerykę Centralną do Gwatemali, Meksyku i USA, potem do różnych krajów afrykańskich i azjatyckich.
Podczas trwania wystawy w Muzeum zostanie zorganizowanych szereg imprez towarzyszących - spotkanie z Elżbietą Dzikowską, pokazy filmów jej i Toniego Halika autorstwa, zajęcia dla różnych grup wiekowych dzieci, w których zostanie wykorzystany bardzo szeroki zakres tematyczny wystawy.
Teresa Walendziak
2006-04-5
(kg)