facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-12-20
 

Pielęgnacja puchu

Puchu nie powinno się prać chemicznie (mimo sugestii wielu producentów) – takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go i spowodować kruszenie.
Puch, tak jak wełnę czy jedwab, można prać w wodzie z użyciem delikatnych środków. Dostępne są także specjalne preparaty do prania puchu.

Jak zacząć pranie? Bardziej widoczne zabrudzenia należy usunąć mokrą gąbką.

Jeżeli chcemy uprać cały wyrób, musimy pamiętać, że kurtka czy śpiwór są zbyt duże, by po prostu włożyć je do pralki. Pozostaną wtedy w bębnie suche, a nawet mogą spowodować, że woda i piana wydostaną się na zewnątrz pralki. Dlatego produkty puchowe trzeba wstępnie zmoczyć i ręcznie wygnieść powietrze z puchu np. w wannie czy dużym pojemniku z wodą. Dopiero tak zmoczony śpiwór czy kurtkę wkłada się do pralki i pierze, a następnie suszy. Samo pranie jest proste – łagodny cykl i dodatkowe płukania, aby usunąć środki piorące.

Należy również pamiętać, że puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, kurtkę czy śpiwór należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. Najlepiej zrobić to w dużej suszarce do bielizny lub na słońcu i wietrze.


Puch jest długowieczny i odpowiednio konserwowany będzie służył długo. Z drugiej strony zbyt częste pranie może osłabić produkt, np. taśmy wewnętrzne w kurtce.

Istnieje jeszcze inny problem –
wychodzenie puchu. Zdarza się, szczególnie w pierwszym tygodniu użytkowania, że pojedyncze promyki puchu przechodzą przez tkaninę zanim ustabilizują się wewnątrz kurtki czy śpiwora. Nie jest to wada wyrobu, a wychodzenie puchu powinno ustać po kilku dniach.

Źródło: www.yeti.com.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com