facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-11-30
 

Piątek (4 grudnia) na VII Krakowskim Festiwalu Górskim

Pierwszy dzień Krakowskiego Festiwalu Górskiego (4 grudnia) upłynie częściowo pod znakiem filmu, częściowo zaś będzie symbolicznym pożegnaniem jednego z najlepszych polskich himalaistów - Piotra Morawskiego.
Rozpoczniemy już o godzinie 16:00 pokazem filmu Nordwand – Północna Ściana w reżyserii Philippa Stölzla. Dwugodzinny film, zrealizowany w koprodukcji austriacko-niemiecko-szwajcarskiej, jest fabularyzowanym obrazem jednej z pierwszych prób zdobycia owianej mroczną legendą, północnej ściany Eigeru (zwanej Ścianą Śmierci).
Bohaterami dramatycznych wydarzeń z 1936 roku są Niemcy - Toni Kurz i Andi Hinterstoisser - oraz podążający ich śladem dwaj Austriacy: Reiner i Angerer. Obraz ciała umierającego Toni Kurza, wiszącego zaledwie kilka metrów od niepotrafiących mu pomóc ratowników, jest bez wątpienia jednym z najbardziej tragicznych i najbardziej zapadających w pamięć momentów w historii wspinania.

Już o godz. 18:00 czeka nas kolejna dawka górskiego obrazu. Tym razem przeniesiemy się jednak w rodzinne Tatry. Z okazji 100-lecia TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) powstał dokument pt. Na każde wezwanie Naczelnika w reżyserii Anny Marii Filipow, a według scenariusza Wojciecha Fuska. Reżyserka dokumentu o historycznej, polskiej formacji ratunkowej jest także twórczynią pięciu filmów z kolekcji „Polskie Himalaje”.

Kolejny film na 7 KFG poprzedzi pokaz specjalny poświęcony wybitnemu polskiemu himalaiście, ale jednocześnie wyjątkowemu człowiekowi, tragicznie zmarłemu w kwietniu tego roku na Dhaulagiri – Piotrowi Morawskiemu. To bardzo ważny moment dla krakowskiego festiwalu, gdyż Piotr wielokrotnie był jego gościem. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska. Na pokaz ten, zatytułowany Odchodząc od Sati. Czyli opowieść o podróżach życia, składają się m.in. zdjęcia zrobione przez Piotra
Morawskiego podczas jego ostatniej wyprawy, osobisty dziennik himalaisty oraz jego
korespondencja z rodziną. Początek pokazu o godz. 19:35.

Ostatnim akcentem festiwalowego piątku będzie pokaz specjalny W skale i lodzie, na który składają się trzy filmy. Rozpoczniemy o godz. 20.45 od obrazu Ice, Anarchy and the Pursuit of Madness w reżyserii i prod. Steve’a House’a. Trójka wybitnych wspinaczy - Steve House, Marko Prezelj i Vince Anderson - relacjonuje swoją przygodę podczas ataku na K7. Wspinaczka przebiega w alpejskim stylu, a całość w realistyczny - niepozbawiony jednak humoru – sposób oddaje prawdziwą górską rzeczywistość.

Następnie obejrzymy Committed II - Grit Kids Paula Diffley’a i Dave’a Browna.
Bohaterami filmu jest dwójka brytyjskich nastolatków, których pasją jest niebezpieczna wspinaczka w Gritach. Pikanterii tego obrazu dodaje fakt, że te mrożące krew w żyłach wyczyny dzieciaków odbywają się przy aktywnym udziale dopingujących i asekurujących ich rodziców...

Pokaz filmów zakończy Sharp End w reżyserii Petera Mortimera. Ten niezwykły kalejdoskop wspinaczek na najwyższym światowym poziomie przedstawi ekscytujące wspinaczkowe wyczyny m.in. Tommy Caldwella, Matta Segala, Lisy Rands, Tophera Donahue, Adama Ondry, Steph Davis czy Deana Pottera. W trakcie tego jednego filmu przeniesiemy się w Dolomity, czeskie piaskowce, Yosemity, skały w Utah, Kolorado i w urwiska Eigeru. Wszystkie te wyczyny łączy jeden wspólny mianownik - poszukiwanie granicy ludzkiego strachu oraz jej ciągłe przesuwanie w niedostępne dla większości wspinaczy obszary.

W przerwach między pokazami, nie tylko w piątek, ale przez wszystkie festiwalowe dni - już tradycyjnie – odwiedzić będzie można kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego, na którym swoje kolekcje wystawiać będą czołowe marki outdoorowe.

Szczegółowy program 7. KFG na stronie organizatora:
www.kfg.pl.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com