facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-20
 

PFG - Urubko, Moro, Sträng, Tomaszewski, Onyszkiewicz

Od czwartku do niedzieli Lądek Zdrój będzie gościł himalaistów, filmowców i podróżników z całego świata. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie Fredrik Sträng, szwedzki alpinista i filmowiec, zdobywca Korony Ziemi w 191 dni (wyczyn ten wpisano do Księgi Rekordów Guinnesa) , pokaże film „A Cry from the top of the world” o tragedii pod K2 w 2008r.. Będą także Bernadette Macdonald, dobrze już znana polskiej publiczności dyrektor Festiwalu w Banff, autorka książki „Freedom Climbers” o fenomenie polskiego himalaizmu w czasach komunizmu oraz Simone Moro, włoski himalaista, zdobywca trzech ośmiotysięczników zimą i pilot śmigłowca, który chce stworzyć pierwszy wysokogórski system ratunkowy w Nepalu.


Z armii Kazachstanu w Himalaje


Ale najbardziej wyczekiwanym gościem XVIII Przeglądu będzie chyba Denis Urubko, partner wspinaczkowy Moro, Cory Richardsa czy nieżyjącego już Aleksieja Bołotowa, 15 człowiek na Ziemi z tytułem Korony Himalajów (bez tlenu) i zdobywca Śnieżnej Pantery w rekordowym czasie 42 dni. Wszedł zimą na Makalu i Gasherbrum II, uczestniczył też w akcji ratunkowej pod Annapurną - o tamtych dramatycznych dniach opowiada film „Pura Vida”, który zostanie pokazany w Lądku w konkursie filmowym.

 


Piątek - dzień Polaków


Piątek będzie poświęcony polskiemu himalaizmowi - szczególnie zapraszamy na prelekcję Janusza Onyszkiewicza, opozycjonisty, himalaisty, speleologa i Prezesa Polskiego Związku Alpinizmu, który opowie swoją historię od ponad 50 lat złączoną z górami, oraz na spotkanie z Januszem Majerem, przyjacielem i wspólnikiem tragicznie zmarłego Artura Hajzera, którego pamięci poświęcone będzie wystąpienie. Wieczór zakończą  wydarzenia spod Broad Peaku - Tomkowi Kowalskiemu będzie dedykowana opowieść jego narzeczonej Agnieszki Korpal, a jako podsumowanie tragicznej w skutkach wyprawy rozmowa z jej uczestnikami - Krzysztofem Wielickim, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem.
Nowe drogi, nowe wyzwania


W sobotę z publicznością spotkają się min. Marcin Tomaszewski, autor nowej drogi na Ziemi Baffina i tegoroczny zdobywca słynnej iglicy Cerro Torre w Patagonii, Tomek Mackiewicz i Marek Klonowski - entuzjastyczna para wspinaczy, która tej zimy, po raz trzeci (!) będzie próbowała zdobyć Nangę Parbat zimą czy Renata Wcisło, Janusz Kurczab i Wojtek Grzesiok z PZA, którzy przedstawią historię związku alpinistycznego w kraju.


Filmy!


W niedzielę oprócz spotkania min. z Simone Moro, Fredrikiem Strängiem czy Olgą Morawską zapraszamy na warsztaty sterowania copterem czy znajdywania najtańszych połączeń lotniczych, a przez wszystkie cztery dni Przeglądu - mnóstwo filmów. W ramach konkursu będzie można obejrzeć (każdy wyświetlany będzie w przynajmniej dwóch terminach): „Pura Vida” o akcji ratunkowej pod Annapurną, „Broad Peak” Dariusza Kmiecika z TVN24, „Dragon’s Back Race” o biegu Ultra w Walii, „Jestem Renata” Bartka Solika o życiu sportowca po wypadku, „Two on K2” Darka Załuskiego, „Wide Boyz” Paula Diffleya czy „Autana” Alistaira Lee o wyprawie wspinaczkowej do Wenezueli.
Poza konkursem zostaną pokazane filmy Artura Hajzera, min. „Czekając na Rosę” i „Czekając na Cud”, „Art. Of Freedom”  Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty czy „Zuloak - Baskijskie Żylety” o dziewczynach z kraju Basków, które zagrają koncert... w Lądku Zdroju.


Wystawy, spotkania, koncerty…


Jak co roku będą też spotkania z rodzicami podróżującymi z małymi dziećmi, przeglądowe przedszkole, w którym pod troskliwą opieką można zostawić pociechy, zawody biegowe Lądek Trail na 15km dla wszystkich i 300m dla dzieci, wystawy ( „Noszak 1973” - Anny Milewskiej i „Himalaje, Karakorum” - Bogdana Jankowskiego), kiermasz sprzętu outdoorowego (zniżki!), koncerty (min. Piotr Bukartyk i Heebie Jeebies) oraz wielka impreza integracyjna w sobotnią noc.

 

 

Do zobaczenia w Lądku!


www.festiwalgorski.pl
19-22 września 2013r

 


Monika Strojny

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com